Avatar uživatele
maza75

Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Dobrý den,
stal se mi pracovní úraz. První 3 měsíce jsem byla na PN kvůli prac. úrazu. Poté jsem musela na operaci, která nesouvisela s prac. úrazem…PN mi stále trvala…Nyní mám nastoupit do práce a nemají pro mne jinou práci, která by odpovídala mému současnému zdravotnímu stavu.Mám nárok na odstupné?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4713 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Rozhodující je povinný protokol o pracovním úrazu a z něj vyplývající právní odpovědnost. Pokud bylo zavinění na straně zaměstnavatele (např. nezajištěním bezpečnosti či technologického postupu), máte nárok na odškodnění podle bodového ohodnocení lékaře či podmínek pojištění firmy u komerční pojišťovny. Pak je firma zajistit náhradní zaměstnání podle posudku lékaře o zdravotním stavu po úrazu. Na odstupné je nárok řešen v zákoníku práce a vztahuje se na místo, které firma ruší, nebo které zaniká z titulu reorganizace.
Jinak ukončením PN vám nezaniká pracovní smlouva, tudíž je na zaměstnavateli, aby zajistil adekvátní pozici. Podobně jako po mateřské. když je původní místo obsazené, měla by nabídnout náhradní.
V případě neochoty zaměstnavatele, rozhoduje místně příslušný soud. Případnou konzultaci může poskytnout i Úřad práce, eventuelně IBP (Inspektorát bezpečnosti práce).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Valky

To je na pováženou..
Maminka měla před lety stejný problém, ale nakonec musela na operaci, která souvisela s prací… A tak jí museli vytvořit místo, které může vykonávat… Jak je to ve Vašem případě… To netuším, ale pokud Vás propustí firma, na odstupné nárok máte určitě, né??

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek