maza75

Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Dobrý den,
stal se mi pracovní úraz. První 3 měsíce jsem byla na PN kvůli prac. úrazu. Poté jsem musela na operaci, která nesouvisela s prac. úrazem…PN mi stále trvala…Nyní mám nastoupit do práce a nemají pro mne jinou práci, která by odpovídala mému současnému zdravotnímu stavu.Mám nárok na odstupné?

Nejlepší odpověď
anonym

Rozhodující je povinný protokol o pracovním úrazu a z něj vyplývající právní odpovědnost. Pokud bylo zavinění na straně zaměstnavatele (např. nezajištěním bezpečnosti či technologického postupu), máte nárok na odškodnění podle bodového ohodnocení lékaře či podmínek pojištění firmy u komerční pojišťovny. Pak je firma zajistit náhradní zaměstnání podle posudku lékaře o zdravotním stavu po úrazu. Na odstupné je nárok řešen v zákoníku práce a vztahuje se na místo, které firma ruší, nebo které zaniká z titulu reorganizace.
Jinak ukončením PN vám nezaniká pracovní smlouva, tudíž je na zaměstnavateli, aby zajistil adekvátní pozici. Podobně jako po mateřské. když je původní místo obsazené, měla by nabídnout náhradní.
V případě neochoty zaměstnavatele, rozhoduje místně příslušný soud. Případnou konzultaci může poskytnout i Úřad práce, eventuelně IBP (Inspektorát bezpečnosti práce).

Další odpovědi
Valky

To je na pováženou..
Maminka měla před lety stejný problém, ale nakonec musela na operaci, která souvisela s prací… A tak jí museli vytvořit místo, které může vykonávat… Jak je to ve Vašem případě… To netuším, ale pokud Vás propustí firma, na odstupné nárok máte určitě, né??