kamaty

Jsem zaměstnanec,ale v souč.době v PN ,kde asi budu i v době kdy mi končí prac.smlouva.Zůs­tanu na PN?nebo jít na pracák?

Jak dál?nebudu zaměstnaná,tím pádem mi končí i pn?a musím se hlásit na pracovním úřadě?nebo na pn můžu být až do doby uzdravení?

Nejlepší odpověď
tom004

Máte v tom trochu zmatek. Pracovní poměr skončí,tak jak máte ve výpovědi. O ukončení PN rozhoduje lékař. A na pracák půjdete,až po skončení PN. Ale ohlásit se na pracáku můžete i telefonem, a informovat se jak správně postupovat.

Další odpovědi
kapka

Evidence na pracovním úřadě je dobrovolná, takže po ukončení pracovního poměru se evidovat nemusíte. musela byste si ale sama platit zdravotní pojištění, což určitě nechcete.
Takže logicky – ukončíte pracovní poměr a tím i placení zdravotního pojištění. Musíte se do tří dnů zaevidovat na úřadu práce, aby bylo zdravotní pojištění nadále hrazeno. Nemoc, tedy pracovní neschopnost, by na to neměla mít vliv.

A kdo tedy bude platit to zdravotní pojištění?

standa

…ještě bych doplnil správnou odpověď uživatele tom004 o informaci ohledně pojištění po skončení prac.poměru:

  1. pokud pracovní poměr skončí v době nemoci, tak je bývalý zaměstnanec pojištěn i nadále, a to po celou dobu trvání nemoci
  2. po skončení nemoci, je pak nezbytné se do 3 dní nechat zaevidovat na ÚP, aby pojištění nepřerušeně pokračovalo dále
  3. pokud takováto osoba není zaměstnána a nemoc již skončila a na ÚP se z různých důvodů včas nedostavila, tak vzniká problém se ZDRAVOTNÍM pojištěním, které je povinné…, SOCIÁLNÍ pojištění je pro tyto osoby dobrovolné

jmhad

Pracovní poměr nemůže v době pracovní neschopnosti skončit!
Já jaksi nerozumím tomu,co zde kolegové píšou,ale nemají pravdu.Podle § 53 zákoníku práce – cituji
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím
zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby,
A ochrannou dobou se zde mimo jiné rozumí pracovní neschopnost.Výklad tohoto ustanovení tak říká,že v době pracovní neschopnosti se výpovědní lhůta pozastavuje až do skončení PN a pak teprve pokračuje.Proto tedy pracovní poměr nemůže v době PN skončit.Ale lze se dohodnout i jinak,to záleží jen na mě.Tohle je zásada vyplývající z některých mezinárodních úmluv,které musíme respektovat.

jahudka_vlm

Dobrý den, na nemocenské můžete být i po dobu zkončení pracovního poměru jak dlouho žádá zdravotní stav a nepřijdete tím o výměru peněz a a ni nemusíte se registrovat na úp. Taky jsem to tak měla.

zmatkar

Nyni jsem na nemocenské zaměstnana jsem od 21,2,2020 na dobu určitou do 20,1,2021 a jelikož mi byla prodloužena neschopenka až do 1,3,2021 tak nechapů proč mě zaměstnavatel požadal, abych příšla podepsat výpověd když jsem stale na neschopence snad až mě lékař uzná že jsem pracovně schopná poté můžu podepisovat výpověd nechapu to pokud jsem na neschopence tak nemůzu podepisovat vypověd a pokud ano jak postupovat dál děkuji.

ivzez

K odpovědi uživatele Jmhad:

Zaměstnání může skončit i v době pracovní neschopnosti.

Zaměstnání sjednané na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby.
Dal-li výpověď zaměstnanec, skončí zaměstnání uplynutím výpovědní
doby. V obou případech bez ohledu na nemoc, těhotenství apod.

Ochrana před výpovědí se vztahuje pouze na výpověď danou
zaměstnavatelem a pouze na některé výpovědní důvody.
V ostatních případech může zaměstnavatel dát výpověď
i v ochranné době → v době nemoci apod.

_____________

Nahlásila jsem chybné odpovědi Kapky a Standy.