Avatar uživatele
Registrovaný

Jak zrušit pracovní smlouvu pro nemoc?

Prosím o radu, při zkoumání pracovního zákoníku, dle §67 o odstupném náleží až dvanáctinásobek průměrného platu při rozvázání poměru DOHODOU nebo ze strany ZAMĚSTNAVATELE z důvodu (zde konkrétní - alergické nemoci na mouku - pracoviště pekárna). Alergie je potvrzená doktorem, ale zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu a ani sám nedá výpověď, jak jej donutit? Žádný zákon neuvádí případy, pro tuto skutečnost, když zaměstnanec dává výpověď pro zdravotní důvody nebo zaměstnavatel MUSÍ dát výpověď. Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

nie, nemusí vám dať výpoveď.

môže vás previesť na inú prácu - a tá sa vám nebude páčiť a dáte výpoveď sám/sama.

samotné ochorenie ie je prekážkou v práci (prácenescpopnosť je prekážkou v práci, ochorenie nie) - takže do práce nastúpiť MUSÍTE - inak vám hrozí výpoveď pre absencie a to i na hodinu (a zamestnávateľ má po probléme).

doporučujem vám problém konzultovať na úrad epráce, ale najpravdepodobnejšie sa javí ukončenie pracovného pomeru dohodou bez odstupného - inak budete musieť podstúpiť klasickú výpoveď s výpovednou dohodou.

zamestnávateľ vám nie je poviný dať vypoveď (ani dohodou) pre vaše ochorenie.

;-Q
Doplňuji:
upresním (citácia je z odpovedi právnika zamestnancovi s ortopedickými problémami):

"Podle § 56 odst. 1 písm. a) zákoníku práce ("ZP") může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr (tedy bez výpovědní doby), jestliže podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.

Zaměstnavatel Vás tedy musí uvolnit bez výpovědní doby jen 1) v případě, že máte pro nemožnost výkonu stávající vydán přímo posudek poskytovatelem pracovnělékařských služeb ("doporučení ortopeda" formou lékařské zprávy tedy nestačí) a 2) nepovede-li se mu do 15 dnů od předložení posudku najít u něj jinou vhodnou práci s ohledem na Váš zdravotní stav. Budou-li obě tyto podmínky splněny, je možné z Vaší strany k okamžitému zrušení pracovního poměru přistoupit, upozorňuji, že toto okamžité zrušení musí být učiněno písemně a musí v něm být vylíčeny skutkové důvody, proč okamžitě rušíte pracovní poměr - tedy ne jen odkaz na příslušné ustanovení ZP, ale i podrobný popis situace (§ 60 ZP). Dojde-li k takovému okamžitému zrušení pracovního poměru, podle § 56 odst. 2 ZP zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby."

viac prípadne v diskusii.

;-Q

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud máš doklad od lékaře, že konkrétní právi nemůžeš vykonávat a zaměstnavatel nemá jinou, tak ti musí dát výpověď


Avatar uživatele
Pokročilý

Ust. § 103, odst. 1, písm. a) zákoníku práce říká, že zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce neodpovídající své zdravotní způsobilosti. Pokud to neudělá, dopouští se přestupku dle ust. § 17, odst. 1, písm. f) za což může být uložena pokuta.

Povinen ti dát výpověď ale podle mě není, může ti například navrhnout jinou práci, za určitejch podmínek.
Doplňuji:
zapomněl jsem citovat druhý zákon, je to zákon o inspekci práce


Avatar uživatele
Stříbrný

nevim,selskej rozum mi říká: proč by mi ,měl někdo platit za to,že jsem zjistil,že jsem na něco alergickej > to přeci neni nemoc z povolání,a při vstupní prohlídce jsi to nevěděl? Paragrafy neznám,ale osobně bych asi dal výpověď v zájmu svýho zdraví a žádný odstupný nechtěl,protože podle mně na něj nemáš právo...a zaměstnavatel tě klidně může poslat zametat dvůr za minimum v noci a pak ji dáš stejně sám...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.