Reni36

Kdo mi platí nemocenskou?

Pracuji ve firmě na dobu určitou do 30.6.2013. Dneska jsem onemocněla (28.6.2013) a jdu na nemocenskou. Slyšela jsem něco o podpůrčí době. Víte o tom něco (kdo mi platí nemocenskou a jak dlouho můžu marodit)? Poraďte prosím. Děkuji.

Odpovědi
Jambalaya

Jako zaměstnanec máte při nemoci nárok:

  • první 3 dny – nic
  • 4 až 21 den náhrada vyplácená zaměstnavatelem. Ovšem tato náhrada je vyplácena za neodpracované dny v pracovním poměru. Vy, vzhledem k tomu, že máte pracovní poměr ukončen, na tuto náhradu nemáte nárok
  • 22 den a následující bude hradit nemocenskou sociálka, pokud vaše pracovní neschopnost bude stále trvat. Této době se říká podpůrčí a její zákonná délka je maximálně 380 dní. Ve zvláštních případech může být prodloužena.