Kdy mi stát může nejpozději zaplatit nemocenskou?

od 5.3. se mi stal pracovní ůraz,prvních 14 dní jsem od zaměstnavatele dostala nemocenskou.A do dnešního dne mi stat ještě nemocenskou neposlal.Jsem sama s 2 dětmi.Kdy můžu očekávat první vyplacení nemocenské?Děkuji.

Nejlepší odpověď
kropitko

Odpověď od Panenky:Nemocenská by se měla vyplácet od 15 následujícího měsíce.
KDY SE VYPLÁCÍ NEMOCENSKÁ.
Od 1. ledna 2009 se nemocenská vyplácí až od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti a poskytuje se stejně jako dosud za kalendářní dny. V prvních třech dnech pracovní neschopnosti nedostávají zaměstnanci žádný příjem a od 4. do 14. dne dostávají náhradu mzdy od zaměstnavatele (na rozdíl od nemocenské jen za pracovní dny), a to ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku.

Platí pravidlo, že v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti může své zaměstnance kontrolovat i zaměstnavatel. Nemocenské se poskytuje až do ukončení pracovní neschopnosti, maximálně však po dobu 380 kalendářních dnů. Pracující starobní a plně invalidní důchodci mohou nemocenské pobírat nejdéle 70 kalendářních dnů při jedné pracovní neschopnosti a při více pracovních neschopnostech ne déle než 70 dnů v kalendářním roce. Navíc se jim nemocenské poskytuje jen v době trvání zaměstnání.

http://www.me­sec.cz/mzdy-a-duc hod/socialni-podpora/nemocensk a/pruvodce/ne­mocenska/

Takže podle mého,Vám ji měli už dávno proplatit?! Zavolejte tam a platbu urgujte…

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-se-vyplaci-nemocenska-od-statu

Další odpovědi
mosoj

Buhužel systém, kdy nemocenskou delší než 14 dnů vyřizuje sociálka zavedl tyto dlouhé lhůty. Takže k výplatě nemocenské dochází vždy až v průběhu druhého měsíce a to musí být veškerá papírová dokumentace mezi lékařem, zaměstnavatelem a sociálkou OK.
Jinak se termíny výplaty opět protahují.

Jako obvykle, při návrhu tohoto systému nikomu vůbec nevadilo, že bude člověk v nemoci delší dobu bez příjmu.

roxy52

Stát s placením nespěchá.A to,že vy nebudete mít na základní životní potřeby,tak to je opravdu nepálí.A když je to nepálí,tak to ani nebudou hasit.Jinak moje nemocenská od státu přišla až čtvrtý měsíc.

Jambalaya

Nemocenskou očekávejte okolo 25., pokud jste v řádném termínu rovněž odevzdala i „lístek na peníze“. Vždy je lepší nechat si nemocenskou vyplácet na účet, vyhnete se tím složité manipulaci se složenkami, které se mohou kdesi v nenávratnu ztratit. V tomto případě, musíte urgovat buď poštu, nebo počkat, až se nevyzvednuté peníze vrátí zpět na sociálku a požádat o znovuzaslání.
Kontaktujte sociální správu, oddělení nemocenských dávek a zeptejte se jich, zda platbu zaslali.
Ke zpoždění vyplacení rozdílu mezi nemocenskou a plnou výší platu, na který máte při pracovním úřadu nárok, může rovněž dojít. Tuto část nevyplácí sociálka, ale zpravidla Kooperativa pojišťovna na základě předaných podkladů vašeho zaměstnavatele a sociálky.