rob1

Kdy a kdo vyplaci náhradu mzdy?

Zdravim,
marodim od 30.12.17 doteď. Papíry jsem vcas odevzdal zaměstnavateli a výplatní lístek jsem dodal koncem ledna. Nyni mi prisla výplatní páska, kde není zadna výplata, navic v ni nejsou hodiny pracovni neschopnosti. Mel jsem za to, ze nahradu mzdy vyplácí zaměstnavatel hned dalsi mesic. Bylo mi řečeno, ze pokud marodim dele nez měsíc nahradu mzdy i nemocenskou vyplácí pojišťovna. Minuly rok jsem narodil podobne a NMzdy jsem dostal normálně následující výplatní měsíc a marodil jsem take pres měsíc. Je v poradku? A pokud neni nemam narok na kompenzaci za vyplacení NMzdy po splatnosti?

Dekuji za info

Pokud je termín výplaty 15.dne v měsíci, kdy mam narok na kompenzaci? 30-teho?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… přesněji odpoví ivzez, co vím já, tak na vejplatu za leden máš výplatní termín celý únor plus cca 15 dní, takže s kompenzací jseš někde, za 30.a 31.12 nedostaneš při marození nic (první tři dny se neplatí, to ví každej), nevim jak kde, ale hodiny pracovní neschopnosti se nepíšou, píšou se dny nemocenská, takže v únorový (za měsíc leden) výplatě by mělo bejt cca 12/13 dní neschopnosti proplacený od zaměstnavatele … „Bylo mi řečeno, ze pokud marodim dele nez měsíc nahradu mzdy i nemocenskou vyplácí pojišťovna“ to slyším poprvý …

… co vím já, tak na vejplatu za leden máš výplatní termín celý únor plus cca 15 dní, takže na výplatu za leden, má zaměstnavatel čas až do 15.března …

Další odpovědi
ivzez

»Bylo mi řečeno… «
Kdo konkrétně Vám poskytl tuto nepravdivou informaci?

Náhradu mzdy za nemoc vyplácí zaměstnavatel. Náhrada mzdy
se vyplácí za pracovní směny naplánované na prvních 14 dnů nemoci,
přičemž za první tři směny nenáleží nic.
Náhradu mzdy můžete obdržet celkem za 56 hodin.

Od 15. dne nemoci vyplácí OSSZ nemocenské za kalendářní
dny. OSSZ má na výplatu 30 dnů po obdržení všech podkladů,
ale někdy (např. v období chřipkové epidemie) se první výplata může zdržet.
Další už pak chodívají pravidelně každý měsíc.

Ověřte si, jestli má zaměstnavatel v pořádku všechny
potřebné podklady a jestli podklady zaslal i na OSSZ.

Dále zaměstnavatele písemně vyzvěte k doplacení
dlužné náhrady mzdy za nemoc.

_______

Doplňuji:

Bohužel jsem si hned neuvědomila, že jde jenom
o leden, protože za prosinec Vám nenáleží nic.

Obdobím splatnosti mzdy za leden je celý únor.
(S tou výzvou bych ještě počkala.)

Mc Merkurion

opravuji svoji odpověď i doplnění: „Zaměstnanec, který nedostal výplatu mzdy, náhradu mzdy a nebo nějakou její část do 15 dnů po výplatním termínu, může podle § 56 Zákoníku práce okamžitě zrušit pracovní poměr. V takovém případě zákon uvádí, že zaměstnanci vznikne nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za 2 měsíce. Výklad zákona ohledně nároku na náhradu mzdy už tak jednoznačný není.“ více viz odkaz a zdroj (snad nejni zastaralý): https://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/insolventni-zamestnavatel-a-vyplata-mzdy/

Dochy

K doplnění Ivzez: Nějak si nedokážu představit, že pokud tazatel dostal výplatnici za leden (prázdnou) a od zaměstnavatele dostal vysvětlení jaké dosal, zaměstnavatel sám začne provádět přepočty aby včas vše doplatil. Můj názor je, že zaměstnavatel chybně spočítal lednovou výplatu a měl by to fofrem napravit. Důkaz: výplatnice za leden.
Souhlasím s tím že pokud se k tomu zaměstnavatel postaví čelem a do měsíce urovná, asi nelze očekávat jakoukoli další kompenzaci za problémy…