Avatar uživatele
Miroslavst

Vyplácení nemocenské – pracovního úrazu

Stal se mi pracovní úraz a jsem v pracovní neschopnosti. Dělám na směny (dvanáctky)a měl jsem mít dvě směny (PO,ÚT). Pak tři dny volna (ST,ČT,PÁ)a nyní zase (SO,NE) jít do práce.
Prý budu mít placenou neschopnost 100% od prvního dne. Je to pravda? Budu mít placené i dny volna-kdy nedělám?
Záznam o úraze byl sepsán, na neschopence je vyznačen prac.úraz.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi. Psal jsem sice, že jsem v PN, ve skutečnosti to je syn, který nevěřil, když jsem mu říkal jak a co. Tak si to nyní přečetl a já mám alespoň klid, protože mi říkal, že to není možné.
Ještě jednou všem moc děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Marunka před 5105 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Je mi ctí radit vám pane kolego 🙂

Na uvedený případ se vztahují ustanovení zákoníku práce, konkrétně § 370 Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (viz zdroj).

Rovněž je nutné přihlédnout k ustanovení § 192/1, věta druhá, která zní :

„V době prvních 14 kalendářních dnů přísluší tato náhrada mzdy ZA DNY, KTERÉ JSOU pro zaměstnance PRACOVNÍMI dny, a za svátky…“

Z výše uvedeného vyplývá, že za dny volna žádnou náhradu nedostanete…, ale od 15.kalendářního dne budete mít nárok na nemocenské dávky za kalendářní dny, tedy i za dobu volna.

Jen pro upřesnění v jednotlivých dnech vám budou propláceny tyto druhy ´dávek´ či ´náhrad´:
1–14 kalendářní den (ale pouze v prac.dnech)

  • nemocenské dávky NULA
  • náhrada mzdy do výše průměrného výdělku

od 15.kalendářního dne

  • nemocenské dávky za každý pracovní den
  • náhrada mzdy (rozdíl mezi průměrným výdělkem a nejvyšší dávkou nemocenské), ale jen za pracovní dny

Samozřejmě, že vám při prac.úraze náleží i další standardní náhrady – viz § 193 ZP

§ 193
(1) Zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz…,je zaměstnavatel povinen poskytnout náhradu za:

  1. ztrátu na výdělku,
  2. bolest a ztížení společenského uplatnění,
  3. účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
  4. věcnou škodu; ustanovení § 187 odst. 3 platí i zde.

(2) Způsob a rozsah náhrady škody je zaměstnavatel povinen projednat bez zbytečného odkladu s příslušným odborovým orgánem a se zaměstnancem.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast14h1­.aspx#par365

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Tak jednoduché to není. Nemocenskou budete mít placenou jako ostatní. Po ukončení nemocenské musí zaměstnavatel zažádat svoji smluvní pojišťovnu ( pojištění je pro zaměstnavatele povinné) o doplacení rozdílu mezi nemocenskou a pravděpodobným výdělkem.
K tomuto musí zaměstnavatel vystavit potvrzení o ztrátě na výdělku. Zároveň s tímto máte nárok na úhradu bolestného ( podle dosažených bodů) a úhradu nákladů spojených s léčením které jste musel platit.

Nejdříve po dvou letech si ještě můžete zažádat o náhradu za trvalé následky a ztížení společenského uplatnění. Pokud vzniklo.
Žádáte sám na základě lékařských zpráv tu pojišťovnu která vyplácela náhradu ušlého výdělku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
koreg9

Nemocenské dávky se v roce 2018 zvýší. O kolik to bude? mrkněte sem https://www.fin­start.cz/nemo­censke-davky-se-roce-2018-zvysi-kolik-bude/

před 2261 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony