Miroslavst

Vyplácení nemocenské – pracovního úrazu

Stal se mi pracovní úraz a jsem v pracovní neschopnosti. Dělám na směny (dvanáctky)a měl jsem mít dvě směny (PO,ÚT). Pak tři dny volna (ST,ČT,PÁ)a nyní zase (SO,NE) jít do práce.
Prý budu mít placenou neschopnost 100% od prvního dne. Je to pravda? Budu mít placené i dny volna-kdy nedělám?
Záznam o úraze byl sepsán, na neschopence je vyznačen prac.úraz.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi. Psal jsem sice, že jsem v PN, ve skutečnosti to je syn, který nevěřil, když jsem mu říkal jak a co. Tak si to nyní přečetl a já mám alespoň klid, protože mi říkal, že to není možné.
Ještě jednou všem moc děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Je mi ctí radit vám pane kolego 🙂

Na uvedený případ se vztahují ustanovení zákoníku práce, konkrétně § 370 Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (viz zdroj).

Rovněž je nutné přihlédnout k ustanovení § 192/1, věta druhá, která zní :

„V době prvních 14 kalendářních dnů přísluší tato náhrada mzdy ZA DNY, KTERÉ JSOU pro zaměstnance PRACOVNÍMI dny, a za svátky…“

Z výše uvedeného vyplývá, že za dny volna žádnou náhradu nedostanete…, ale od 15.kalendářního dne budete mít nárok na nemocenské dávky za kalendářní dny, tedy i za dobu volna.

Jen pro upřesnění v jednotlivých dnech vám budou propláceny tyto druhy ´dávek´ či ´náhrad´:
1–14 kalendářní den (ale pouze v prac.dnech)

  • nemocenské dávky NULA
  • náhrada mzdy do výše průměrného výdělku

od 15.kalendářního dne

  • nemocenské dávky za každý pracovní den
  • náhrada mzdy (rozdíl mezi průměrným výdělkem a nejvyšší dávkou nemocenské), ale jen za pracovní dny

Samozřejmě, že vám při prac.úraze náleží i další standardní náhrady – viz § 193 ZP

§ 193
(1) Zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz…,je zaměstnavatel povinen poskytnout náhradu za:

  1. ztrátu na výdělku,
  2. bolest a ztížení společenského uplatnění,
  3. účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
  4. věcnou škodu; ustanovení § 187 odst. 3 platí i zde.

(2) Způsob a rozsah náhrady škody je zaměstnavatel povinen projednat bez zbytečného odkladu s příslušným odborovým orgánem a se zaměstnancem.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast14h1­.aspx#par365

Další odpovědi
mosoj

Tak jednoduché to není. Nemocenskou budete mít placenou jako ostatní. Po ukončení nemocenské musí zaměstnavatel zažádat svoji smluvní pojišťovnu ( pojištění je pro zaměstnavatele povinné) o doplacení rozdílu mezi nemocenskou a pravděpodobným výdělkem.
K tomuto musí zaměstnavatel vystavit potvrzení o ztrátě na výdělku. Zároveň s tímto máte nárok na úhradu bolestného ( podle dosažených bodů) a úhradu nákladů spojených s léčením které jste musel platit.

Nejdříve po dvou letech si ještě můžete zažádat o náhradu za trvalé následky a ztížení společenského uplatnění. Pokud vzniklo.
Žádáte sám na základě lékařských zpráv tu pojišťovnu která vyplácela náhradu ušlého výdělku.

koreg9

Nemocenské dávky se v roce 2018 zvýší. O kolik to bude? mrkněte sem https://www.fin­start.cz/nemo­censke-davky-se-roce-2018-zvysi-kolik-bude/