Dobrý den, stal se mi pracovní úraz. Platí mi šéf prvních 21 sní nemocenskou?? a co náhrada mzdy jak se to vyplácí??

Odpovědi
slimaczek

Dobrý den, v případě vzniku pracovního úrazu s pracovní neschopností, Vám náleží mimo jiné i odškodnění ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti. To znamená, že rozdíl mezi vyplacenou nemocenskou a Vaším průměrným výdělkem Vám bude dorovnán. Výši rozdílu mezi těmito položkami spočítá mzdová účetní. Zaměstnavatel je povinen mít uzavřené pojištění proti pracovním úrazům. Proto pošle veškeré údaje k odškodnění pojišťovně a tato poté proplatí. Ušlý výdělek je zdanitelná částka, kterou Vám musí započítat do mzdy a zdanit. Naproti tomu například bolestné Vám musí být vyplaceno jednorázově, bez zdanění. Druhy náhrad za pracovní úraz upravuje Zákoník práce od § 369 – viz odkaz.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast14h1.aspx

ájai

Zdravím, u pracovního úrazu Vám zml hradí náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti. nemocenskou vyplácí až příslušná okresní správa sociálního zabezpečení od 22. dne trvání PN.