mojitek

nemocenská

Ahoj,chci se zeptat,jak je to ted s nemocenskou (v zamestnani je smenny provoz). Tady jsem uz hledal,ale nejsem z toho moc chytry a taky nevim jestli se od roku 2014 neco nezmenilo.Staci nejake strukturovane udaje,treba kolik % se proplaci ze mzdy ,jak dlouho apod.Predem díky za odpovedi

Nejlepší odpověď
ivzez

V podstatě je to stále stejné, jenom zaměstnavatel platí náhradu mzdy za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci, od 15. dne nemoci vyplácí OSSZ nemocenské (doba výplaty náhrady mzdy za nemoc se od ledna vrátila na původní úroveň). Stále platí, že za první tři pracovní směny náhrada mzdy nenáleží.

Pro náhradu mzdy se stanoví redukovaný průměrný výdělek z předchozího kalendářního čtvrtletí, pro nemocenské se z výdělků za předchozích 12 měsíců stanoví denní vyměřovací základ.

Náhrada mzdy pak činí 60 % redukovaného průměrného výdělku
a nemocenské činí 60 % denního vyměřovacího základu.

Průměr pro nemoc byste měl najít na výplatní pásce.
Doplňuji:
Náhrada mzdy nenáleží za pracovní dny (= pondělí až pátek),
nýbrž za naplánované pracovní směny,
přičemž za první tři naplánované směny nenáleží nic.

Řada lidí dnes pracuje v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou,
často ve dvanáctihodinových směnách.

Pokud by měl zaměstnec naplánovány tři dvanáctihodinové směny
za sebou (časté např. v pohostinství),
budou bez náhrady pouze první dvě (přesněji 24 hodin),
za třetí směnu (dalších 12 hodin) už náhradu obdrží.

Nemocenské se, jak správně doplnil Mosoj, vyplácí za kalendářní dny.

Stanovení denního vyměřovacího základu pro výpočet nemocenského:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/nemocenske-pojisteni/cas­t3h2.aspx

Další odpovědi
briketka10

zde je celý zákon o nem.pojištění :
http://zakony­.centrum.cz/za­kon-o-nemocenskem-pojisteni
výše nemocenského :
http://zakony­.centrum.cz/za­kon-o-nemocenskem-pojisteni/cast-3-hlava-3-dil-3

mosoj

Tak je to o něco složitější.
Náhrada mzdy u zaměstnavatele je prvních 14 kalendářních dnů ale hradí se pouze pracovní dny. První tři pracovní dny jsou neplacené, takže zaměstnavatel hradí v nejhorším případě 7 pracovních dnů.
Průměrná mzda se počítá ze mzdy za poslední celé! čtvrtletí. Tedy, pokud je nemocenská v únoru, tak je to za IV. čtvrtletí 2013 atp. a počítá se na hodiny.
Z hodin se odečítá vyloučená doba ( nemocenská, či jiné náhrady)
Takto vypočtená hodinová mzda se redukuje.
Redukční hranice jsou:
90% do 151 Kč /hod
60% od 151 – 227,15 Kč/hod
30% od 227,15 – 454,25 Kč/hod
0% nad 454,25

Z takto vypočteného výdělku se bere 60 % jako náhrada mzdy přepočtená zpět na pracovní den. To je těch 7 dní.

Nemocenská ze sociálky se bere za kalendářní den!!! ( tedy i za dny pracovního volna)
Průměr se počítá z posledních !! 12 měsíců a z tohoto průměru se bere také 60%.

Jak počítá sociálka průměr ví nejlépe oni.

johana 56

Zde pár informací o denním vyměřovacím základu pro výpočet nemocenských dávek

http://www.cssz­.cz/cz/nemocen­ske-pojisteni/dav­ky/nemocenske­.htm

mojitek

děkuji Johano 56. Mosoj uvádí : „Redukční hranice jsou:
90% do 151 Kč /hod
60% od 151 – 227,15 Kč/hod
30% od 227,15 – 454,25 Kč/hod
0% nad 454,25 “

tzn,že s platem do 151/hod mi bude činit nemocenská 90% z platu? Nebo jsem to špatně pochopil a je to jinak?

johana 56

Mosoj uvedl redukcní hranice pro náhradu mzdy od zaměstnavatele,v mém odkazu jsou u dávek,vyplácených ČSSZ.
Snad pomůže uvedený příklad

http://kalkulac­ka.org/nemocen­ska-2014/

briketka10

mojitku

průměrný plat i pro nemocenskou
se počítá s posledních 3 měsíců mě
to taky tak počítali, ale můžeš se
ještě zeptat na sociálce

briketka10

ještě z jednoho článečku :
Kdo vyplácí jednotlivé dávky?

Náhradu mzdy zaměstnanci, který nemůže z důvodu nemoci vykonávat svoji práci, vyplácí jeho zaměstnavatel. V roce 2014 bude zaměstnanec dostávat náhradu mzdy v prvních 14 kalendářních dnech, avšak až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti. Nemocenskou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). První tři dny nemoci jsou tedy nemocní zaměstnanci bez peněz.

mojitek

jj,už rozumím…děkuji Briketko 🙂

mojitek

děkuji Ivzez,jen nerozumím tomuhle : „Náhrada mzdy pak činí 60 % redukovaného průměrného výdělku
a nemocenské činí 60 % denního vyměřovacího základu. " . Jestli jsem pochopil správně,tak "náhrada mzdy“ je to co platí v těch pár dnech zamestnavatel a „nemocenská“ je to co platí potom stát?
A když je dotyčný zaměstnán jen třeba 5 měsíců ,tak se průměr počítá z těch 5 měsíců?

ivzez

Ano, „náhrada mzdy“ je to, co platí zaměstnavatel, „nemocenské“ je dávkou nemocenského pojištění (=to, „co platí stát“/OSSZ)

Redukovaný průměrný výdělek je to, co uvádí Mosoj:
Máte-li mzdu 151 Kč za hodinu, započte se 90 % z této částky.
To je redukovaný průměrný hodinový výdělek.
Z něj vypočtete 60 % a vynásobíte počtem hodin,
za něž se má náhrada mzdy vyplatit.

Náhrada mzdy se počítá z průměrného výdělku za předchozí čtvrtletí, (trvá-li zaměstnání trvá kratší dobu, postupuje se trochu jinak).

Pro účel nemocenského se v případě kratšího zaměstnání použijí výdělky za dobu od nástupu do zaměstnání do konce měsíce předcházajícího nemoci.

Příklad:
Zaměstnanec nastoupil 1. listopadu a onemocněl 4. února.
Pro výpočet náhrady mzdy se použije průměrný výdělek za listopad a prosinec, pro výpočet nemocenského se použijí výdělky od 1. listopadu do 31. ledna.

Jinak se omlouvám, jsem zvyklá používat jazyk různých předpisů, což nemusí být vždy srozumitelné.

Když tak se ptejte dál.