Těhotenství a konec pracovní smlouvy.

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Mám v práci smlouvu na dobu určitou, která mi končí 30.6.2010. Zjistila jsem, že jsem těhotná (úplný začátek těhotenství,1 mě­síc) a doktor trvá na okamžité nemocenské, protože mé těhotenství je rizikové.V případě, že na nemocenskou půjdu, tak mi zaměstnavatel určitě neprodlouží mou smlouvu. Můj dotaz tedy zní: Jak to bude v případě nemocenské, pobírání MD a RP? Bude mít na to vliv ukončení mého pracovního poměru k 30.6.2010? Moc děkuji za odpovědi. Lenka K.

Nejlepší odpověď
standa

Scénář je asi takovýto:

04/2010 – začátek těhotenství

05/2010 – nástup na rizikové (neschopenka)

  • první 3 dny nemoci bez peněz
  • 4–14 den: zaměstnavatel platí ´náhradu´ (stejně jako např. za dovolenou) za prac.dny
  • 15.den → do dne nástupu na MD: sociálka platí nemocenskou

30.6.2010 – končí prac.poměr

  • nemocenskou a později peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vyplácí ´sociálka´

11/2010 – zahájení pobírání PPM

01/2011 – porod

06/2011 – zahájení pobírání rodičovského příspěvku

Jinými slovy, to že vám skončí prac.poměr, nebude mít žádný vliv na vaše pozdější nároky (nemocenská, PPM, rodičovský příspěvek)

Další odpovědi
iwetax

Buďte v klidu! Já jsem také měla podobný případ. Od vípovědi smíte 180dní marodit a dostávat nemocenskou a pokud do 180dní nastoupíte na mateřskou dovolenou budete mít i mateřskou. Pokud tedy nastoupíte na mateřskou do 30.12.2010 (ta je 8.týdnů před termínem porodu) Více zde: http://www.ba­byonline.cz/te­hotenstvi/mater­ska-dovolena.html a zde: http://www.ba­byonline.cz/te­hotenstvi/rodi­covska-dovolena.html

Ještě dodám, že marodit smíte 180dní i když vám nárok na mateřskou nevznikne. Pak budete mít rodičovskou dovolenou a ta je 7600kč měsíčně.