Pracovní neschopnost po rozvázání pracovního poměru

Kdyby byl ukončen podnikem pracovní poměr s tříměsíčním odstupným, kdo platí případné nemocenské dávky, a jak dlouho může pracovní neschopnost trvat

Nejlepší odpověď
standa

V tomto případě jsou důležité dva datumy (vyplacené odstupné nemá na poskytování nemoc.dávek žádný vliv):

  1. datum skutečného ukončení pracovního poměru…, nikoli datum. kdy zaměstnanec dostane výpověď
  2. datum nástupu na pracovní neschopnost

Pokud se práce neschopným stane zaměstnanec PŘED ukončením prac.poměru, tedy například během výpovědní doby, tak se na jeho nárocích nic nemění:
1.-3.den zadarmo
4.-14.den náhrada od zaměstnavatele za promaroděné obvyklé pracovní dny
od 15.dne náhrada od státu za každý kalendářní den… a se souhlasem lékaře a posudkové komise, může nemoc trvat klidně rok

Pokud se práce neschopným stane bývalý zaměstnanec do 8 dní po skončení prac.poměru, v tz. ochranné lhůtě, pak bude mít nárok na nemocenské dávky od státu od 15.dne nemoci. Prvních 15 dní je bez náhrady.

Pokud se práce neschopným stane bývalý zaměstnanec později (netýká se žen, které nastupují nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím), pak má smolíka !
Doplňuji:
To Michala:
Vysvětlím to na příkladu:

  1. 1.11. ukončena stará neschopenka a od 1.11. je nová neschopenka
  2. 1.11. ukončena stará a od 2.11. je nová
  3. 1.11. ukončena stará a od 3.11. je nová

Varianta ad a), b) jsou OK, ale ve třetím případě už z nové neschopenky žádné dávky nepoplynou ☹

p.s. příště svůj dotaz zapište normálně jako novou otázku, nikoli jako odpověď, byť k podobné otázce !

Další odpovědi
michala15

Dobrý den,

v ukončila jsem PP dohodou a v ochranné lhůtě šla na nemocenskou, chtěla bych se zeptat zda je možnost navázání druhé neschopenky pokud mi bude stávající ukončena a v jakém časovém období. Jestli skončím jednu PN a na druhou musím nastoupit ještě týž den nebo je možno i druhý den a bude to považováno za pokračování té půředchozí.