Zvědavý

Jak je to s pracovní neschopností na jeden den?

V noci, nebo ráno je mi špatně třeba mi teče krev z nosu, nebo zvracím atd. Ale je to jen jednodenní záležitost. Musím mít i na ten den neschopenku do doktora, nebo jen stačí zavolat šéfovi, že dnes nepřijdu ? Jak to je ? díky

Je to obyčejná práce ve fabrice. Dělník, neb jak tomu dneska říkají Operátor výroby. Má mě tam kdo zastoupit.

Nejlepší odpověď
ivzez

Poskytuje-li zaměstnavatel tzv. sick days, mohl by stačit telefonát.

Jinak dovolená, žádost o neplacené volno, napracování (vše jen v případě souhlasu zaměstnavatele) nebo omluvenka/nes­chopenka od lékaře.
______

Reakce na doplnění otázky:

Nejde o to, jestli Vás má kdo zasoupit, ale o to, jak/jestli omluvíte svou
nepřítomnost. V případě „obyčejné práce dělníka“ bych doporučila vyšší opatrnost. Pokud Vás zaměstnavatel na základě telefonátu neomluví, a to nemusí, půjde o neomluvenou absenci.

Za každý den neomluvené absence může zaměstnavatel strhnout jeden
až tři dny (rozhodnutí je na něm) dovolené.

Opakovaná neomluvená absence může navíc vést ke ztrátě zaměstnání,
tedy ke zrušení pracovního poměru bez nároku na odstupné a následně i
bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Dokonce i s případnými sociálními dávkami by to bylo obtížnější.

Další odpovědi
nyjono

Nejspíš to záleží na šéfovi, když mu zavoláš.
Třeba bude stačit si chybějící hodiny napracovat,
Nevím, co děláš za práci. To taky hraje roli. Někde tě má kdo zastoupit, jinde ne.

Edison

Bez ohledu na doplnění platí, co píše Ivzez.