jitunka

Jak je to s ukončením pracovního poměru?

Dobrý den,chtěla bych poprosit o fundovanou odpověď. Pokud chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr zaměstnance okamžitě(nevím jestli se může jednat i o dohodu nebo je to výpověď), tak výpovědní doba se ruší? A na kolik měsíců se vypočítáva prům.měsíční plat odstupného? A jestli je možné se dohodnout ve výpovědi nebo dohodě na jakémkoliv počtu platů odstupného?? A platí se z těchto odstupných daň z příjmu zaměstnance nebo nějaké jiné platby které vyplívají z mzdy zaměstnance??
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
anonym

výpověď § 48 – 66 ZP

  1. může nabídnout dohodu jako zaměstnanec
  2. ukončením smlouvy ve zkušební době
  3. ukončením podle §52 ZP (reorganizace, nadbytečnost, zdrav. problémy)
  4. běžná výpověď, kde platí výpovědní doba (většinou 2 měsíce)
  5. okamžité podle § 55, § 301a ZP

odstupné § 67 ZP

  1. do 1 roku – 1 měsíc
  2. 1 – 2 roky, je 2 měsíce
  3. nad 2 roky je 3 měsíce
  4. může být až 12 násobek (zdrav. důvody)

Na výši odstupného se lze domluvit při uzavření smlouvy a musí být napsaná ve smlouvě o prac. poměru (zpravidla manažeři)

Ano, daň se odvádí jako z běžné výplaty.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/

Další odpovědi
anonym

Proč se nejprve nepodíváš na 312 odkazů na totéž téma (odkaz viz ve zdroji).

Pokud si někdo diktuje troufale o fundované odpovědi, měl by být nejdříve sám schopen fundované otázky.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=ukon%C4%8Den%­C3%AD%20pracov­n%C3%ADho%20pom%C4%­9Bru