rady74

Když dám výpovědˇ dohodou,jak je to …

Zaměstnavatel prodává část svého podniku,kde jsem zaměstnán,a tím pádem mi dal výpovědˇ dohodou.Bude mi přiznaná podpora na úřadu práce?Děkuji

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Zaměstnavatel je filuta. Ruší-li tvoje pracovní místo, musí ti dát výpověď pro nadbytečnost, tudíž také vyplatit zákonné odstupné. Na dohodu bych v žádném případě v této situaci nepřistoupil.
Nevím přesně, jak je to podle dnes platných předpisů, byl jsem v takové situaci před nějakým časem, a tehdy fungoval souběh odstupného a podpory.
Teď se mluví o všelijakých návrzích řešení, ale co skutečně teď platí, zjistíš nejlépe dotazem na příslušném ÚP.

Další odpovědi
roxy52

Děda Louda má úplnou pravdu.Žádnou výpovědˇ dohodou nepodepisuj a jdi se někam poradit.Na 99,9 % ti budou muset zaplatit odstupné.

kapka

Bude vám přiznána podpora v nezaměstnanosti /PvN/ ve výši 45% výdělku. Pokud by výpověď nebyla dohodou, ale dal by Vám výpověď zaměstnavatel nebo byste dal výpověď Vy z vážných důvodů, což je i z organizačních důvodů, pak by byla podpora pro první dva měsíce přiznána v plné výši 65%

Já bych na vašem místě na výpověď dohodou nepřistupovala, ale pokud už je podepsáno, nedá se asi nic dělat. Podporu /při splnění i dalších kritérií/ v každém případě dostanete, jen nižší.

Prostudujte si tyto odkazy http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/prace/cla­nek.phtml?id=68­7612

http://social­niporadce.mpsv­.cz/cs/113

Ještě dodám, že pokud byste dostal od zaměstnavatele odstupné, většinou ve výši tří měsíčních platů, odloží se Vám výplata PvN právě o ty tři měsíce. Nepřijdete o ni, jen ji dostanete později.

standa

Vaše otázka obsahuje několik témat, které spolu v určitých okamžicích souvisejí:

  1. „když JÁ dám výpověď“ … „tím pádem mi dal ZAMĚSTNAVATEL výpověď“
  • nejen pro správné zodpovězení této otázky je důležitý fakt KDO dal výpověď
  1. „výpověď dohodou“
  • jeden z častých omylů při laickém výkladu pracovního práva
  • zákoník práce nezná pojem „výpověď dohodou“
  • buď se jedná o jednostranný akt zaměstnance nebo zaměstnavatele, který nezávisle na vůli druhé strany podá výpověď
  • nebo se jedná o dvoustranný akt obou smluvních stran (a je jedno kdo dohodu z počátku iniciuje) a je uzavřena DOHODA
  • níže ve zdroji odkazuji na otázku, kde toto téma detailni vysvětluji
  1. „zaměstnavatel prodává(…)a tím pádem mi navrhnul ukončení prac.poměru dohodou“
  • dovolil jsem si poopravit text „dal mi výpověď dohodou“ → „navrhnul dohodu“
  • je v tom totiž zásadní rozdíl, protože, kdybyste dostal „čistou“ výpověď v přímé souvislosti se zmiňovanou organizační změnou, tak budete mít nesporný nárok na odstupné
  • pokud jste však podepsal jen dohodu (kde zmínka o organizační změně chybí), tak na odstupné nemáte nárok
  • ještě ale existuje varianta, že byla uzavřena dohoda o ukončení prac.poměru a v dohodě je uvedena zmínka, že důvodem ukončení prac.poměru jsou organizační důvody → v takovém případě nárok na odstupné neztrácíte
  1. při prodeji podniku je obvyklé, že kupující přebírá i stávající zaměstnance

(§ 480 obch.zákoníku)

  • ale záleží na tom, k jakému dni končí/nekončí prac.poměru zaměstnanců
  • pokud den ukončení prac.poměru (a je jedno zda na základě dohody či výpovědi) bude dříve než termín prodeje podniku, tak žádné povinnosti k zaměstnancům na kupujícího nepřecházejí
  • pokud ale pracovní poměr zaměstnanců trvá (a je jedno zda běží výpovědní doba z titulu výpovědi, kterou zaměstnanci dříve obdrželi) i v den, ke kterému je podnik prodáván → tak kupující musí převzít i povinnosti plynoucí z prac.právních vzta­hů

§ 480 obchodního zákoníku
Práva a povinnosti vyplývající z pracovněprávních vztahů k zaměstnancům podniku přecházejí z prodávajícího na kupujícího.

Co se týká podmínek pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, tak to zde již bylo odpovězeno…

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vypoved-dohodou-ze-strany-zamestnavatele

Marťas2

V dohodě o rozvázání pracovního poměru je možné sjednat také odstupné z organizačních důvodů. Jen zaměstnavatel nemusí čekat 2 měsíce, aby mohl propustit zaměstnance.