Zvědavecxy

Ukončení pracovní poměru ze zdravotních důvodů?

Dobrý den,
chci se zeptat, chci ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů, lékař mi slíbil, že mi napíše lékařskou zprávu k poslednímu dni v měsíce, tedy 31. 5. 2018. Mohu zaměstnavateli donést výpověď k tomu dni? A pracovní poměr ukončit ihned? Bez toho aniž by mně nepřeřadil na jinou práci? Jelikož nemůžu pracovat v kuchyni jako kuchařka.

Na základě pracovní smlouvy uzavřené dne. . . . . . . . . . . . . . . pracuji ve Vaší společnosti jako. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (pozn.: druh práce podle smlouvy) .

Podle lékařského posudku MUDr. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (pozn.: jméno a příjmení lékaře) ze dne. . . . . . . . . . . . . . ., který jsem Vám předložil/a dne. . . . . . . . . . . . . . . na pracovišti, nemohu dále vykonávat svou práci bez ohrožení svého zdraví.

Protože jste mě v zákonem stanovené lhůtě nepřeřadili na jinou práci, rozhodl/a jsem se tento pracovní poměr s Vámi skončit, a tak tímto dle § 56 odst. 1 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, okamžitě končím pracovní poměr ze zdravotních důvodů.

Děkuji

Odpovědi
ivzez

Je potřeba uvést správný důvod.
Důvodem nemohou být „lékařské“ důvody, použít lze „zdravotní důvody“.

Váš text je bohužel chybný. Ve výpovědi (ani ve zrušení PP)
nemají co dělat informace o vzniku zaměstnání.

Okamžité zrušení (pozor, je potřeba použít správný obrat!!)
pracovního poměru podle § 56, odst. 1 písm. b) bude možné až poté,
co Vás zaměstnavatel do 14 dnů od doruručení lékařského posudku
neřevede na jiný vhodný druh práce.

Vystaví-li Vám závodní lékař (nebo klinika pracovního lékařství)
posudek 31. května, doručíte jej zaměstnavateli nejdříve 31. V.

Pokud by Vás potom zaměstnavatel do 14. června nepřevedl na jiný
vhodný druh práce, mohla byste 15. června pracovní poměr zrušit.

Pozor!
Pro zaměstnavatele je závazný pouze posudek tzv. „závodního“
lékaře nebo kliniky pracovního lékařství. V případě Vašeho ošetřujícího
lékaře by šlo pouze o doporučení, které pro něj nebude závazné.
_______

Vzor písemného zrušení PP:

»Ruším pracovní poměr podle § 56, odst. 1 písm. b) ZP.
Závazný posudek jsem Vám doručila dne 31. května t.r.

Jméno Příjmení

Místo, xx. června 2018«

_______

Budete ale muset počkat, okamžité zrušení je možné až po marném
uplynutí zákonné lhůty. Kdybyste chtěla skončit dříve, musela byste zaměstnavatele písemně požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou
ze zdravotních důvodů k určitému datu.

V tomto případě by už nešlo o zrušení podle § 56, odst. 1 písm. b) a nevznikl
by Vám nárok na náhradu mzdy za chybějící výpovědní dobu.

Drap

Pokud ti lékař napíše potvrzení, že nemůžeš pracovat vůbec , ani na žádné jiné pozici, tak můžeš. Jinak má zaměstnavatel právo na přeřazení. Ze zdravotních důvodů neni žádný zákonný důvod k výpovědi. Buď pracovat můžeš, nebo nemůžeš vykonávat žádnou práci.
Se zaměstnavatelem se však lze dohodnout.

Zvědavecxy

Když budu chtít formulovat výpověď mám tedy uvést lékařské důvody nebo mohu předložit dohodu o rozvázání pracovního poměru, kdy o rozvázání poměru došlo na žádost zaměstnance (tedy mě) na základě toho, že jim doložím lékařskou zprávu.

ivzez

Musíte si vybrat, jestli dáte výpověď,
požádáte zaměstnavatele o rozvázábí pracovního poměru dohodou
nebo jestli pracovní poměr zrušíte podle § 56, odst. 1 oísm. b).

Jde o tři různé způsoby ukončení zaměstnání a musí být jednoznačné, co zamýšlíte.

Nelze „zeměstnavateli předložit dohodu“,
protože k uzavření dohody potřebujete zaměstnavatelův souhlas.

A pozor!
Nepůjde o lékařské, ale o zdravotní důvody.

Nechte si svůj text zkontrolovat právníkem.
Nebude-li jednoznačné, co chcete, můžete ukončení
minimálně o jeden měsíc oddálit.