Výpověď ve zkušební době

Podala jsem v minulé práci výpověď a nastoupila jsem do práce nové. Nemám doposud sepsanou pracovní smlouvu, tudíž jsem nic nepodepisovala. Zkušební doba by měla být 3 měsíce. S novým zaměstnavatelem mám velké osobní problémy a z práce chci odejít- pracuji zde třetí den. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné odejít z práce okamžitě. Výpověď bych podala během zkušební doby. Také nevím jestli i od tohoto zaměstnavatele dostanu zápočtový list, když nebyla sepsána smlouva. Přeci jen jsem tu pracovala a nějakou práci jsem odvedla. Byl bych nerada kdyby mi nebyla práce tady proplacena. Poraďte, je lepší si smlouvu vyžádat a dodržet výpovědní lhůtu, nebo prostě odejít i beze smlouvy a zápočťák z minulého zaměstnání dát až novému zaměstnavateli? Moc děkuji za odpověď 🙂
A.

Nejlepší odpověď
standa

1. SLOVNÍČEK některých pojmů

  • „výpověď“ = může ji dát jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec a pracovní poměr skončí až po uplynutí výpovědní doby
  • „výpovědní doba“ = běží od prvního dne následujícího měsíce, po měsíci ve kterém druhá strana převzala výpověď, a trvá 2 měsíce
  • „skončení prac.poměru DOHODOU“ = dohodu může navrhnou kdokoli a z jakýchkoli důvodů…, dohodou může být ukončen i pracovní poměr během výpovědní doby
  • „ZKUŠEBNÍ DOBA“ = pokud není dohodnuto jinak je zkušební doba max. 90 dní, během této doby mohou obě strany ukončit pracovní poměr aniž by podaly výpověď nebo návrh na dohodu…, zpravidla je dobré, aby vůle ukončit prac.poměr ve zkušební době byla dána písemně a alespoň 3 dny předem

2. UKONČENÍ PRAC.POMĚRU u nového zaměstnavatele

  • napište dopis, že pracovní poměr, který trvá od XY na základě ústní dohody, končíte ve zkušební době ke dni YX
  • dopis zaměstnavateli předejte a nechte si podepsat kopii o převzetí

3. POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE při ukončení vašeho prac.poměru

  1. musí vám vystavit zápočtový list, byť se bude jednat o pár dnů a i přesto, že nebyla písemná prac.smlouva
  2. musí vám proplatit mzdu za těchto pár dní v alikvotní částce měsíční mzdy, na které jste se dohodli
  3. bude taktické, abyste zaměstnavatele na tyto jeho povinnosti upozornila v dopise, ve kterém mu oznamujete ukončení prac.poměru vezkušební době

4. PRACOVNÍ SMLOUVA u nového zaměstnavatele

  • není nezbytné ji mít v písemné podobě
  • ale pokud hodláte skončit určitým nikoli bezkonfliktním způsobem, tak bych doporučoval si předtím, než zaměstnavateli oznámíte, že chcete skončit, vyžádat pracovní smlouvu v písemné podobě včetně mzdového výměru
  • až tyto papíry budete mít v ruce, tak postupujte dle bodu ad 2.

Doplňuji:
To mojitek:

  • omlouvám za nepřesnost ve sdělení „není nezbytné mít prac.smlouvu v písemné podobě“
  • jak dále objasnila Jambalaya je možné bez písemné prac.smlouvy uzavřít prac.poměr, který je platný…, to jsem měl na mysli

To Jambalaya:

  • jsem si vědom toho, že „zkušební doba“ musí být sjednána písemně, proto jsem pisatelce dotazu doporučoval, aby si vyžádala písemnou prac.smlouvu
  • btw. vaše sdělení v posledním odstavci je ´svatá pravda´ ☹

Další odpovědi
Jambalaya

Já bych si také dovolila nesouhlasit a upřesnit odpovědi.

  1. smlouva sice dle zákoníku práce musí být uzavřena písemně, avšak postačí, začne-li zaměstnanec vykonávat práci, kterou mu zaměstnavatel uloží. Pak vzniká pracovní poměr ústně a nikde není zakázáno sjednat pracovní smlouvu až po započetí práce. Avšak
  2. zkušební doba musí být sjednána písemně a nelze ji sjednat dodatečně. Tzn. vznikla-li ústní pracovní smlouva, jedná se o pracovní poměr na dobu neurčitou a „bez“ zkušební doby. Podotýkám „Ledaže by byla antidatována a podepsána jakoby před započetím práce“.
  3. V uvedeném případě tedy dle zákona nemůže pisatelka (ani zaměstnavatel) zrušit pracovní poměr ve zkušební době, ale musí podat relevantní výpověď, případně ukončit pracovní poměr dohodou. Totéž může učinit zaměstnavatel, avšak na něj se již vztahují zákonné důvody výpovědi s odstupným.
  4. To, co jsem zde uvedla je přesný postup dle litery zákona. V praxi ovšem pravděpodobně dojde k tomu, že pisatelka bude ráda, když dostane alespoň zaplaceno.

Nástupy zaměstanců bez uzavřené pracovní smlouvy jsou běžnou praxí, avšak je to od zaměstnavatele velmi krátkozraké a může mu to způsobit dalekosáhlé problémy, pokud se zaměstnanec obrátí na soud či inspektorát práce.

mojitek

Tady musim se Standou nesouhlasit. At hledam jak hledam tak v zakoniku prace je vyslovne uvedeno,ze pracovni smlouvu je zamestnavatel povinen uzavrit pisemne…hlava II. paragraf.34
..zde vytezek : Pracovní smlouva musí obsahovat

  1. druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
  2. místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána,
  3. den nástupu do práce.

(2) Není-li v pracovní smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, je pravidelným pracovištěm místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají pracovní cesty zaměstnance.
(3) Zaměstnavatel je povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně.
(4) Jedno vyhotovení písemné pracovní smlouvy je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci.

ale treba je v tom nejaky hacek,tak mne klidne opravte

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.