lv

Výpověď ve zkušební době

Dobrý den,
1)chtěla jsem se zeptat, zda-li tomu rozumím správně: §66 ZP, znamená, že když zaměstnanec onemocní ve zkušební době, může zaměstnavatel dát výpověď zaměstnanci i v trvání PN, ale až po 14 dnech PN ?
2)může dát zaměstnavel jež přijme výpověd od zaměstnance ve zkušební době, k úhradě osobní ochranné pomůcky (obuv, rukavice, helma…)?
3)Pracovní smlouva: …s 2 měsíční výpovědní lhůtou. Platí ve zkušební době také dvouměsíční výpovědní lhůta?

To jsou mé dotazy, snad jsou srozumitelné. Děkuji Vám za odpovědi.
lv

Nejlepší odpověď
standa

ad 1)
ANO, pracovní poměr může být během zkušební doby po zmiňovaných 14 dnech PN zrušen
btw. v těchto případech se nepoužívá pojem „výpověď“

ad 2)
NE, pokud nedošlo k zjevnému poškození OOP, které by neodpovídalo charakteru prac.činnosti a délce používání. Určitě nemůže být důvoden pro úhradu OOP jen skutečnost, že zaměstnanec hodlá skončit pracovní poměr ve zkušební době.

ad 3)
ANO, výpovědní doba platí i pro období zkušební doby…, ale je absolutně nepraktické, dávat během zkuš.doby výpověď, protože pokud zaměstnanec hodlá skončit, tak svůj úmysl může oznámit 3 dny předem a 4. den nemusí přijít do práce 🙂

Čistě teoreticky, by mohl nastat tento případ:
1.9. zahájení prac.poměru s 3měsíční zkušeb.dobou
5.9. by zaměstnanec podal výpověď s tím, že 2 měsíční výp.doba by začala běžet 1.10. a prac.poměr by tak skončil 30.11., tedy přesně na konci zkušební doby
ALE drtivá většina zaměstnavatelů by na takovouto výpověď zareagovala tak, že by se zaměstnancem ukončila pracovní poměr ve zkušební době k 9.9. 🙂

§ 66/2
Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru(ve zkuš.době) má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.