mojitek

rozvazani prac.pomeru ve zkuš.dobe

Zdravim vsechny a Standu obzvlast 😉
Zhruba pred 2 tydny jsem mel dotaz ohledne prac.smlouvy ohledne „dodatku o platu“. Nebyl jsem si jist ferovosti zamestnavatele­.No,kazdopadne jsem tam vydrzel dlouhych 18 dni.Jde mi o to,ze dotycny zamestnavatel mi chce „Rorvazani prac.pomeru ve zkus.dobe+zapoc­tak,atd poslat postou(aby pry meli jistotu,atd) , ale ja bych radsi osobne s tim ze bych jim potvrdilprevze­ti,atd. Jde mi o to,ze oni muzou poslat "cokoliv,a cokoliv v tom muze taky byt“ ale budou kryti,ze mi „neco"poslali.Taky jsem tam byl mnohem vic prac dni nez bylo ve smlouve-hodiny se nepsaly,nebylo kam.Mam dojem,ze bude chtit"usetrit"vzdyt jsem jenom zamestnanec.Muzete mi poradit jak mam v tomto pripade postupovat co se tyce prevzeti dokumentu a prescas.hodin? Dekuju predem,Stando.
Doplňuji:
Omlouvam se,kazdy kdo mi nejak poradi je muj oblibenec,tzn,ze i Vy :o)
Upravuju dotaz : prac.pomer zapocal 15.3.2010 a skoncil 3.4.
Teda muzu rict,ze takoveho "podnikatele“ jsem jeste nezazil(a to jsem zazil dost)
Diky za prispevek

Nejlepší odpověď
standa

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Když se podíváte na celé znění ustanovení § 66 zákoníku práce, tak se dozvíte, že pokud vám zaměstnavatel „jen“ písemně oznámil, že váš pracovní poměr končí ve zkušební době, tak postupoval v souladu se zákonem.

Dokonce nelze ani nic zásadního namítat i proti tomu, když by zaměstnavatel nedodržel pořádkovou lhůtu „zpravidla alespoň 3 dny přede dnem“ jak je uvedeno v odstavci 2 paragrafu 66.

No a že Vy „byste radši osobně“ protože se domníváte, že „muzou poslat cokoliv,a cokoliv v tom muze taky byt“…, tak vězte, že:

  1. zaměstnavatel tím, že vám zmiňované dokumenty poslal písemně, tak nepochybil
  2. pokud nebude souhlasit s obsahem ´potvrzení o zaměstnání´ (nebo-li zápočt.listem), můžete se bránit s odvoláním na ustanovení § 315 zákoníku práce

Co se týká druhého tématu, a to „spravedlivé zaplacení všech odpracovaných hodin“, tak lze zjednodušeně konstatovat:

  • pokud máte prokazatelné důkazy o skutečném počtu odpracovaných hodin, tak zaměstnavatele na rozpor v počtu proplacených hodin PÍSEMNĚ upozorněte a vyzvěte jej, aby rozdílnou částku doplatil v dubnové výplatě
  • další kroky můžete podniknout až v okamžiku, kdy obdržíte výplatu za měsíc duben, což bude nejspíš někdy v průběhu měsíce května

p.s. prosím, abyste příště své otázky ´nepersonifiko­val´…, není to vhodné vůči všem ostatním čtenářům těchto stránek 🙂

§ 315
Nesouhlasí-li zaměstnanec s obsahem potvrzení o zaměstnání nebo pracovního posudku, může se domáhat do 3 měsíců ode dne, kdy se o jejich obsahu dověděl, u soudu, aby zaměstnavateli bylo uloženo přiměřeně jej upravit.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Další odpovědi
Jambalaya

Nejsem sice váš oblíbenec Standa, ale měl byste upřesnit dotaz. Je důležité vědět, zda váš pracovní poměr již skončil a nebo teprve skončí.

Dle §313 odst. 1) zákoníku práce je zaměstanvatel povinen vydat zaměstannci potvrzení … Výklad tohoto § je takový, že vy musíte dostat zápočtový list v okamžiku odchodu t.j. 3.4. Pokud ZL nemáte a zaměstnavatel odmítá vám ho okamžitě vydat, jednoznačně porušuje zákon. Měl byste ho na tento fakt upozornit s tím, že tuto skutečnost můžete oznámít inspektorátu úřadu práce
http://www.suip.cz
Minimální pokuta za porušení ZP je Kč 20 tis. Další věc je ta, že nevydáním ZL vám může bývalý zaměstnavatel způsobit škodu, např. nemohl jste ho doložit ÚP pro účely podpory v nezaměstnanosti apod. Pak by byla pokuta pravděpodobně ještě vyšší a hlavně způsobíte zaměstnavateli nemalé potíže. ZL musí mít náležitosti uvedené rovněž v §113. Co se týká vašich přesčasů, je zaměstnavatel povinen vést evidenci dle § 96 ZP, pokud tak nečiní, rovněž porušuje zákon.
To jsou informace o tom, jak by to mělo být a co můžete dělat, ale myslím, že ze všeho nejlepší je dohodnout se a již nikdy se nevidět, než dělat si naschvály.

Z vašeho dotazu vyplývá, že ani zaměstnavatel s vámi z nějakého důvodu nebyl spokojen a dokonce se něčeho z vaší strany obává, jak píšete „aby měl jistotu“. Takže pravda bude asi někde uprostřed, prostě si někdy lidé a práce nesednou a netřeba kvůli tomu hned vytahovat pistole.

Ještě se vrátím k citaci „zápočťák + rozvázání pracovného poměru pošle poštou“. Tedy pokud jste rozvázání pracovního poměru dosud neobdržel, pak jste stále zaměstnancem a pracovní poměr nebyl ukončen, neboť hlavním kritériem v tomto případě je doručení druhé straně.