svetlussska

výpověď ve zkušební době

Nastoupila jsem do zaměstnání a vzhledem k teroru ze strany zaměstnavatele chci ukončit pracovní poměr ve zkušební době. V Pracovní smlouvě mám však uvedeno, že musím podat oznámení o ukončení min. 5 dní předem. Platí tedy to co mám uvedeno ve smlouvě, nebo se mohu řídit zákoníkem práce? Vzhledem ke každodennímu teroru nechci ani pomyslet, jak by mi to během těch 5-ti dní dal pak podnikatel „sežrat“.

Odpovědi
ivzez

Lamalam odkazuje na článek z 20. srpna 2009.
Od l. ledna 2010 se ale dost změnilo,
změnila se mj. i úprava délky zkušební doby.

Zákoník práce doporučuje doručit písemné zrušení pracovního poměru
zpravidla 3 dny předem, ale jde o lhůtu doporučenou, nikoliv závaznou.

Ve Vašem případě bych doporučila zaměstnavateli doručit
písemné zrušení ve zvolený den na konci pracovní doby
a následující den skončit (ještě jeden den odpracovat).

Bude-li mít zaměstnavatel námitky, můžete
poukázat na neplatnost ujednání,
jímž jste předem vzdala svého práva …

Další možnost je doručit písemné zrušení
a následující den už nepřijít, navštívit lékaře, …
Doplňuji:
A pozor na formulaci:
Jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době
(nikoliv o výpověď).

Lamalam

Platí to, co jsi podepsala ve smlouvě. Zákoník práce mluví pouze o tom, že zkušební doba může být sjednána na dobu max. 3 měsíce.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/zruseni-pracovniho-pomeru-ve-zkusebni-dobe-je-to-opravdu-tak-snadne-57748.html

Dochy

V každém případě tím, že dáváš výpověď zaměstnavatel přichází o velkou páku na Tebe. Předpokládám, že má Lamalam pravdu (neznám prac právo podrobně) a musíš tedy nadále do prác chodit, ale nemusíš si nechat líbit nějakou extra buzeraci. Udělat svou práci ano, ale zametat se sebou nemusíš nechat. Pohrozit Ti může tak max. výpovědí 😉, okamžitou výpovědí pro porušení prac. kázně (to by pro Tebe mělo dopady do budoucna, ale pokud se nemýlím, není to zas tak jednoduché – tuším alkohol, absence,…) a pak už snad jen fyzickým násilím…