Zodeone

Ma zaměstnavatel právo nepřijmout neschopenku?

Byla jsem v pracovní neschopnosti týden. Poté mi onemocnelo dítě a na osetrovanijsem s nim byla doma 5 dní. Pracovni neschopnost jsem neprodleně telefonicky nahlasila (v podniku roky běžná praxe), ale neschopenku jsem odevzdala současně s ošetřováním. Nyni je mi vyhrožováno, ze neschopenku nepřijmou a nebudenebudou mi vyplaceno nemocenské, protože jsem ji odevzdala pozdě. Do výplatního termínu zbývá ještě 17. dní, takže si myslim, že jsem v tomto směru komplikace nezpůsobila. Má na to zaměstnavatel právo a jak dále podstupovat?

Nejlepší odpověď
ivzez

Telefonát nestačí, pracovní neschopnost je potřeba také doložit.
Neschopenku jste měla zaměstnavateli neprodleně doručit.
Mohla jste si vzít nadepsanou obálku se známkou a neschopenku
vhodit do poštovní schránky cestou od lékaře.

Zaměstnavatel nemůže neschopenku nepřijmout, musí nemoc omluvit.
Ale počítejte s tím, že Vaše porušení povinnosti*) „patřičně ohodnotí“.
*) Nemůžete se dovolávat toho, že jde o „v podniku roky běžnou praxi“
i zaměstnanec v dočasné pracovní neschopnosti musí plnit povinnosti.

Zaměstnavatel má pravdu v tom, že nemáte nárok na nemocenské.
To totiž OSSZ vyplácí až od 15. dne nemoci.

Ve Vašem případě jde o náhradu za nemoc od zaměstnavatele.
Jestli jste byla nemocná týden, půjde o náhradu za dva dny.

Dochy

„Pracovni neschopnost jsem neprodleně telefonicky nahlasila“ – já se při té příležitosti rovnou domluvím, jak spěchají na tu neschopenku…