Weirdquestio

Může zaměstnavatel oznámit změnu pracovní doby tím, že odkáže zaměstnance na nástěnku, i když on není ten den v práci?

Ve smlouvě má zaměstnanec napsáno, že směnu mu můžou změnit kalendářní den předtím.

Co já vím, tak zákon praví tu změnu oznámit písemně.

Ale co když zaměstnanec není v práci a tím pádem si nástěnku nemůže přečíst?

Když má směna začít v úterý v 6:30, má se o tom zaměstnanec dozvědět nejpozději v pondělí 6:30, nebo to stačí na konci pondělí?

Nejlepší odpověď
ivzez

Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny předem, pokud se se zaměstnancem nedohodl na jiném termínu.

Viz
ZP, Část 4, Hlava II – Rozvržení pracovní doby; Díl 1 – Základní ustanovení:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast4-hlava2-dil1

Upřesnění situace:

Zaměstnanec „nemá v pracovní smlouvě napsáno“, ale zaměstnanec
si v pracovní smlouvě sjednal jiný termín (případně i způsob) oznamování
rozpisu pracovních směn.

Proč zaměstnanec takto formulovanou smlouvu podepsal? Sdě-li mu
teď zaměstnavatel sdělí změnu kdykoliv v průběhu dne před změnou,
bude to v pořádku, protože s tím zaměstnanec souhlasil.

Uzavření pracovního poměru je dvoustranný právní krok. Přestože
je zaměstnavatel ten „silnější“, pravidla určuje a pracovní smlouvu
navrhuje on, není zaměstnanec povinen bez rozmýšlení či přemýšlení
pracovní smlouvu podepsat v předložené podobě.

Uvědomí-li si každý, že pracovní smlouva sjednává (uzavírá),
bude mu zřejmé, že i on má právo k ní něco říci, navrhovat úpravy,
odmítnout to, s čím nesouhlasí, …

Další odpovědi
led

Záleží aj od kolektívnej zmluvy a pracovného poriadku. ale asi píšem o veci, ktorá je v mnohých podnikoch veľká neznáma.
U nás v práci sme mali okrem pravidelného mesačného plánu, zverejného minimálne 2 mesiace pred jeho platnosťou, dielčie zmeny sa robili najneskôr týždeň pred týždňovým plánom a akútne zmeny plánu do 12:00 predchádzajúce­ho dňa.

led

ivzez, veľakrát pri podpise zmluvy v mnohých podnikoch, žiaľ nielen v súkromných ale aj štátom riadených, budúci zamestnanec nie je dostatočne oboznámený o svojich právach a nárokoch, ale len o svojich povinnostiach.

led

Zákoník práce ako je aj vo vašom odkaze
㤠84
Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.“ všimnite si slová: „pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.“ a v tomto je vlastne ich spôsob „oblbnutia“ zamestnanca. Krátkou vetou mu povedia o rozvrhu práce povedia, zákon dodržali ale do zmluvy to nenapíšu a potom to robia podľa svojho, veď predsa pracovníka s týmto spôsobom rozvrhu práce oboznámili (ústne).