kia

Kolik dnů proplatí zaměstnavatel?

Při nemocenské hradí prvních patnáct dnů zaměstavatel. Mám tomu rozumět, že platí za prvních 14 kalendářních dnů nebo pouze za dny pracovní. P.S. Nedělám na směny, pouze ranní od pondělí do pátku.

Nejlepší odpověď
Filip84

Ne, máš v tom hockey.

Je-li zaměstnanec uznán dočasně práce neschopný, nárok na nemocenskou mu vzniká až 15 dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény. (§ 23 zákona o nemocenském pojištění).

Zaměstnanci, který je uznán dočasně práce neschopný, přísluší v době prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, náhrada mzdy od zaměstnavatele. (§ 192 odst.1 věta prvá zák.práce).

Náhrada mzdy přísluší zaměstnanci ve výši 60% průměrného výdělku (§ 192 odst.2 věta prvá zák.práce), přičemž jde o výši průměrného výdělku, který se stanoví stejným způsobem, jako pro výpočet nemocenské (§ 192 odst.2 věta druhá zák.práce, § 18 – § 22 zák. o nemocenském pojištění), a to pouze za dny, kdy by byl zaměstnanec v práci, a za státní a státem uznané svátky (§ 192 odst.1 věta druhá zák.práce).

Nárok na nemocenskou vzniká dočasně práce neschopnému zaměstnanci 15. dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény (§ 23 zák. o nemocenském pojištění, a to ve výši 60% průměrné mzdy (ve smyslu ustanovení § 18 – § 22 zák.o nemo­cenském pojištění) po dobu prvních 30 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, ve výši 66% od 31 do 60 dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, a ve výši 72% od 61 do 380 dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény (§ 29 odst.1, odst.2 a contrario, zák. o nemocenském pojištění). Nemocenská náleží za kalendářní dny (§ 17 odst.1 věta prvá zák.o nemocenském pojištění).

Tohle je popis běžné dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Jsou případy, kdy dočasně práce neschopný zaměstnanec nemá nárok na nemocenskou, nebo má, naopak nárok na zvýšenou nemocenskou ve výši 100% vyměřovacího základu, nebo naopak sníženou o 50%, ale to je docela obsáhlé to popisovat, včetně výkladu ke každému jednotlivému dílčímu druhu úpravy výše nemocenské u zaměstnance.

Podle nároku zaměstnance na nemocenskou vyplácí také zaměstnavatel náhradu mzdy.

Tedy: zaměstnavatel nikdy neplatí nemocenskou, platí náhradu mzdy podle zákoníku práce, která přísluší zaměstnanci uznanému dočasně práce neschopným, a to za ty dny, kdy by byl zaměstnanec v práci, plus za státní svátky a svátky státem uznané, které připadají na dny, kdy by byl zaměstnanec v práci. Nárok na nemocenskou vzniká zaměstnanci 15. dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti a vyplácí se za kalendářní dny.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-187#cast3
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast6

Další odpovědi
seraphico

Nemocenské neplatí zaměstnavatel, nýbrž stát. Zaměstnavatel platí pouze náhradu mzdy, a to prvních 14 kalendářních dnů během pracovní neschopnosti. Od 15. kalendářního dne to přebírá stát a vyplácí nemocenské.