Hanuljak

Kdy mi musí říct zaměstnavatel o mimořádnou směnu v sobotu? Je to 14 dnů dopředu?

Vedoucí výroby nám dnes oznámil, že půjdeme v sobotu na mimořádnou směnu. Může takto postupovat? Obecně nemáme problém s prací o víkendu, pracujeme v třísměnném provozu, soboty a neděle ne. Ale fakt, že nám to oznámí ve čtvrtek dopoledne, když už většina kolegů má jiný program je nešťastný, jak má postupovat. Můžeme sobotní směnu odmítnout? Je v zákoně nějaká lhůta, kdy nám může nařídit práci o víkendu?

Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

U nás bylo ( je ) zvykem, že v pátek v průběhu ranní směny vedoucí oznámil, že se v sobotu jde do práce. S tím se musíš smířit.

Lahny, ty jsi tady jediný, který měl a má problémy v kapitalismu. Není ti to divné, že taková nařízení byla u vícero tvých zaměstnavatelů? Mám takový dojem, že to, že nemůžeš sehnat v předdůchodovém věku práci není v zaměstnavatelích, ale v tobě. Buď jsi byl v práci za komunistů lempl a neumíš nic jiného než obrábění čehosi. Představ si, že „kádrové posudky“ se vystavují a předávají mezi zaměstnavatelé i v této době, ale ty je do ruky nedostaneš. A tak potencionální zaměstnavatelé si je prostudují a vysloví: nemáme pro vás místo! Už jsi uvažoval (měl si na to tři desítky let) založit si živnost? Pláčeš dobře, ale na špatném hrobě.
P.S. Palec, půl palce nebo nominaci od tebe neočekávám, spíše smazání mého doplnění.

Další odpovědi
Hans51

Zákoník práce o žádné lhůtě nehovoří; vnitřní podnikové předpisy zaměstnavatele ji však mohou určit. Tento případ spadá do kategorie přesčasů, které Vám může zaměstnavatel nařídit až do součtu 150 hodin za rok. Pokud byste do práce nepřišla, porušíte své povinnosti.

Awe

Ano je lhůta, ale nejsem si teď 100% jistý kolik přesně to je. Myslím že se jedná o 32 hodin.

anonym

V tomto kapitalistickém světě je to normální.Za komunistů toto nebylo možné.V několika zaměstnáních, kde jsem pracoval, bylo normální, že v pátek ve 12 hodin přišel vedoucí, že se musí v sobotu a v neděli do práce.Když jsem měl výmluvy, že mám jiný program (a nejen já, ale i jiní), tak nám bylo oznámeno, že tedy nemusíme chodit, ale v pondělí se máme zajít na osobní pro papíry a budeme propuštěni pro HRUBÉ PORUŠENÍ PRACOVNÍ KÁZNĚ.
A to si představ, že já jsem měsíc dopředu hlásil, že na tu a tu sobotu nemohu, že se mně vdává dcera a v pátek přišlo nařízení a já místo na svatbu jsem musel do práce.
Zlatí komunisti, tam toto nepřepadalo v úvahu, tam se šlo vždycky dohodnout a když bylo potřeba, tak se šlo buď o sobotu dříve nebo o týden později.Každému bylo vyhověno.
A to ještě za komunistů, kdo šel v sobotu, tak dostal zaplaceno auto nebo jízdenku na místní dopravu.
Nyní jsem NIKDY nic nedostal, prý to máme zaplaceno v přesčase.

anonym

barbakane
Příspěvky nemažu, protože na rozdíl od jiných, mně nevadí co mně kdo píše.Jsem splachovací.Jediné co mně rozčílí když já s někým diskutuji slušně a on mně začne nadávat vulgárnímu slovy.
Firmy MDEXX, ABA, Siemens, Takata apod. jsou zahraniční firmy a ti se s nikým nemažou.Respektive čeští zástupci těchto firem.JE VIDĚT, ŽE NEVÍŠ CO JE TO PRACOVAT POD ZAHRANIČNÍM kapitálem.
A od1.1. pracuju, ale opět za 10 tisíc.Ale v srpnu jdu do důchodu, tak to už vydržím.
A víš, že je zajímavé, že pracuju ve firmě, odkud jsem v r.1978 odešel a pracuju na těch samých strojích od nichž jsem odcházel.Čili stroje staré 60 let.A pak se bude říkat, že kapitalisti obnovují strojový park.A vzali mně proto, že nikdo jiný na těch mašinách neumí.A mladí jsou líní dělat rukama.Věkový průměr v této firmě je 55 let (jsou tu i sedmdesátníci, kteří si přivydělávají k osmitisícovému důchodu). A chlapi se bojí odejít, protože KDO BY JE V TOMTO VĚKU ZAMĚSTNAL.A toho využívá podnikatel vykořisťovatel, žádný chlap nemá víc jak 10000 čistého.On ví, jak to v krkonošském regionu je s prací a podle toho nasazuje platy.A chlapi řeknou, MÁM TO PÁR KROKŮ DO PRÁCE A VE 14,15 JSEM DOMA, TAK PROČ SE ŠTVÁT JINAM KDE BYCH HROMADU PENĚZ DAL ZA DOJÍŽDĚNÍ.
A na jednu stranu jsem rád, protože jsem se vrátil do rodného městečka a pečuji o svou 85 letou matku.A v srpnu budu přemýšlet zdali se nepřestěhuju sem, protože kdo jiný by se měl o moji matku starat.

anonym

A pokud tě to zajímá, tak od r.1978 se ve fabrice NIC nezměnilo.Záchody pomalované ještě z dob komunistů, žlaby na mytí rukou kde v pondělí neteče teplá voda (majitel šetří a nezapíná boilery) do fabriky na kolika místech teče a střecha se nespravuje, protože majitel musí mít nejnovější auto atd.
Sice jsou zde dva nové soustruhy ovládané počítačem, ale v zimě nefungují, protože se netopí a ty stroje potřebují mít na rozjezd určitou teplou (a tak se přes zimu pracuje na starých revorverových soustruhách) atd.
A zapomněl jsem napsat, že průměr tady snižují dvě ženský v epedice asi kolem čtyřiceti a dvě ženský v kanceláři (na osobním a počítání výplaty) také kolem čtyřiceti.
Když bych bral jenom chlapy, tak průměr do šedestáti bude normální. Každý se snaží to nějak dotáhnout do důchodu.
V tomto městěčku byly za komunistů čtyři fabriky, zůstala jenom tahle a počítám do deseti let, že zkrachuje na nedostatek lidí, protože jak jsem psal, mladí pracovat rukama nechtějí a ještě k tomu za 10 tisíc čistého.A majiteli je to jedno, on už má nahrabáno.