Avatar uživatele
anonym

Okamžité zrušení prac.poměru

Dobrý den,jsem v prac.neschopnosti a chci poslat okamžité zrušení pracovního poměru.Ještě nikdy mi firma neposlala peníze včas,nyní mi neposlali ani náhradu mzdy za prvních 14dní PN v únoru.OSSZ mi již náhradu mzdy za pokračování PN poslala.Pokud mám ve smlouvě i TERMÍN SPLATNOSTI výplaty (nejen výplatní termín),nemusím čekat na splatnost do konce měsíce+15dní?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4308 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Pokud se jedná o dlužnou mzdu (nebo náhradu mzdy) za únor´2010, tak musíte čekat až do 15.4.2010.

Skutečnost, že v pracovní smlouvě máte uveden konkrétní datum splatnosti, nemá vliv na výklad "termínu splatnosti" pro potřeby ustanovení § 56/b zákoníku práce.

Vysvětlení naleznete v ustanoveních zákoníku práce:

§ 56/b
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu(...)do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti - viz § 141 odst. 1.

§ 141/1
Mzda(...)je splatná(...)NEJPOZDĚJI v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu(...)

--------

Ještě bych upozornil na ustanovení § 59 zákoníku práce (viz níže), která vám umožňuje uplatnit okamžité zrušení (§ 56/b) i za předchozí 2 měsíce zpět.

Pokud nemáte dosud zaplacenou mzdu (nebo část mzdy) za měsíc leden´2010, tak byste mohl "okamžité zrušení" podat ihned.

------------------

§ 59
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pokud vám zaměstnavatel neposlal peníze do 15 dní tak můžete okamžitě ukončit prac. poměr v souladu s par. 56 odstavce 2 Zákoníku práce. Vyhotovte si kopii, pošlete doporučeně.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony