wasp

Družstevní byt a rozvod.

Bývalá žena po mě chce peníze(polovinu z odhadu),za družstevní byt,který jsme nabyli během manželství.Byt je stále družstva.
Bývalá se odstěhovala,ale trvalé bydliště má stále u mě.Nepřispívá na nic.
Vyhrožuje mi soudem.
Dá se s tím něco dělat? má na to nárok?
Předem díky.

Odpovědi
standa

Obecně řečeno určitý nárok na vypořádání majetku (nabytého společně v manželství) po rozvodu stále má. Do toho majetku se vedle movitých a nemovitých věcí započítává i HODNOTA vašeho společného ´členského podílu´ v družstvu, které je vlastníkem bytu.

Při stanovení ´hodnoty´ podílu nelze vycházet ze zůstatkové hodnoty členského podílu ani z hodnoty vypořádacího podílu. Ale jedná se o hodnotu, jejíž cena se pro účely uvedeného řízení stanoví cenou obvyklou, tj. cenou, kterou by bylo možno za převod členského podílu v rozhodné době a místě dosáhnout.

Do doby nežli bývalou manželku ´nevyplatíte´ (nebo-li nevypořádáte společný členský podíl v družstvu) je ona oprávněna byt užívat a zároveň je POVINNA přispívat na jeho správu. Doporučuji, abyste se žalobou byl rychlejší Vy a zažaloval ji o povinnost přispívat na správu bytu, která vám oběma vyplývá z titulu, že jste společnými vlastníky členského podílu k družstvu…

Nejspíš však bude vhodné, abyste investoval nějaký peníz (odhaduji 1–2 tis.Kč) a navštívil advokáta.

tomas

Odhaduji,že bez vzájemné dohody máte vůči požadavku bývalé manželky malou naději.Jde o složité právní vysvětlování,takže odpověď vezměte jako velmi hrubou informaci.
Pojem „družstevní podíl“ je při stanovení jakékoliv ceny při majetkovém vyrovnání ohledně bytu bohužel zavádějící.Takže asi takto – oprostěte se od formy „prodej družstevního bytu“,neboť byt mohu prodat legálně tehdy,pokud ho vlastním – dosud je ale v majetku družstva.Přesto je nutno věc formulovat tak, že jde o „prodej ceny práv a povinností /majetkové hodnoty/ uplatnitelných na trhu s byty“ – rozuměno jako obvyklá cena bytu v místě.T.j.- byt 3+1 stojí v místě cca 600tis,–Kč,no a právě tu polovinu z ceny zřejmě budete manželce dlužen.Je pravda,že nelze objektivně zjistit skutečnou cenu /ani po roční uzávěrce družstva a stanovení v tomto případě jistě podstatně menšího družst.podílu – neboť není jednoduché zjistit,jak je družstvo na př. zadluženo/,ovšem výklad shora o tzv.„ceně bytu“ akceptují i soudy při vypořádání spol.jmění manželů.Nerad to píši …snad ještě namítat vyrovnání nákladů za bydlení a pod…