Avatar uživatele
Registrovaný

Družstevní byt a rozvod.

Bývalá žena po mě chce peníze(polovinu z odhadu),za družstevní byt,který jsme nabyli během manželství.Byt je stále družstva.
Bývalá se odstěhovala,ale trvalé bydliště má stále u mě.Nepřispívá na nic.
Vyhrožuje mi soudem.
Dá se s tím něco dělat? má na to nárok?
Předem díky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Obecně řečeno určitý nárok na vypořádání majetku (nabytého společně v manželství) po rozvodu stále má. Do toho majetku se vedle movitých a nemovitých věcí započítává i HODNOTA vašeho společného ´členského podílu´ v družstvu, které je vlastníkem bytu.

Při stanovení ´hodnoty´ podílu nelze vycházet ze zůstatkové hodnoty členského podílu ani z hodnoty vypořádacího podílu. Ale jedná se o hodnotu, jejíž cena se pro účely uvedeného řízení stanoví cenou obvyklou, tj. cenou, kterou by bylo možno za převod členského podílu v rozhodné době a místě dosáhnout.

Do doby nežli bývalou manželku ´nevyplatíte´ (nebo-li nevypořádáte společný členský podíl v družstvu) je ona oprávněna byt užívat a zároveň je POVINNA přispívat na jeho správu. Doporučuji, abyste se žalobou byl rychlejší Vy a zažaloval ji o povinnost přispívat na správu bytu, která vám oběma vyplývá z titulu, že jste společnými vlastníky členského podílu k družstvu...

Nejspíš však bude vhodné, abyste investoval nějaký peníz (odhaduji 1-2 tis.Kč) a navštívil advokáta.


Avatar uživatele
Registrovaný

Odhaduji,že bez vzájemné dohody máte vůči požadavku bývalé manželky malou naději.Jde o složité právní vysvětlování,takže odpověď vezměte jako velmi hrubou informaci.
Pojem "družstevní podíl" je při stanovení jakékoliv ceny při majetkovém vyrovnání ohledně bytu bohužel zavádějící.Takže asi takto - oprostěte se od formy "prodej družstevního bytu",neboť byt mohu prodat legálně tehdy,pokud ho vlastním - dosud je ale v majetku družstva.Přesto je nutno věc formulovat tak, že jde o "prodej ceny práv a povinností /majetkové hodnoty/ uplatnitelných na trhu s byty" - rozuměno jako obvyklá cena bytu v místě.T.j.- byt 3+1 stojí v místě cca 600tis,-Kč,no a právě tu polovinu z ceny zřejmě budete manželce dlužen.Je pravda,že nelze objektivně zjistit skutečnou cenu /ani po roční uzávěrce družstva a stanovení v tomto případě jistě podstatně menšího družst.podílu - neboť není jednoduché zjistit,jak je družstvo na př. zadluženo/,ovšem výklad shora o tzv."ceně bytu" akceptují i soudy při vypořádání spol.jmění manželů.Nerad to píši ...snad ještě namítat vyrovnání nákladů za bydlení a pod....

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2671
Zlatý ivzez 1591
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 731
Zlatý led 671
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 521
Zlatý marci1 520
Zlatý Kepler 518
Zlatý annas 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.