skleněnka

Majetkové vyrovnání – jak?

Můžete mi tedy poradit, jak mám postupovat?ohledně toho úvěrového vyvázání? Samozřejmě, že polovina RD je zapsaná na moje jméno, takže pokud bývalý manžel mě nevyváže z úvěru jako spoludlužníka tak po třech letech už moje polovina RD nebude?Je nějaký postup jak ho donutit aby mě vyvázal?,žádný datum ani sakce nejsou ve smlouvě totiž stanoveny.

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Ve věci vyvázání se z úvěru, dle mého názoru nemůžete udělat vůbec nic. Jediná věc, která připadá v úvahu, je najít kupce, který by celou nemovitost, nebo vaší polovinu, chtěl odkoupit i s hypotékou. Samozřejmě to může být i váš manžel, pokud ovšem bude splňovat u banky příslušnou bonitu. Rozhodnutí závisí na ní.
Dost dobře nelze udělat si dluh u banky a pak najednou přijít a říct: „Já už ten dluh nechci, vezměte si ho zpět“.
Takže pokud nenajdete nikoho, kdo by dům s hypotékou převzal, nezbývá vám, než platit a bydlet. Dům nebo jeho část můžete třeba pronajmout.
V případě, že nebudete schopni hypotéku splácet, pak vám banka může nařídit prodej nemovitosti. Pokud se tak nestane a vy řádně dostojíte svým závazkům, pak jste stále majitelem 1/2 nemovitosti a nikdo vám ji nemůže vzít.
Jestliže váš manžel je schopen hradit splátky sám, bez vaší pomoci, pak mu dříve či později, začne vadit, že jste spoluvlastníkem „jeho domu“. Možná by se vyplatilo počkat.