Vypořádání SJM a DB byt s úvěrem?

V SJM máme družstevní byt, který byl oceněn na 1 000 000,–Kč. Na koupi bytu jsme si společně vzali úvěr přes družstvo 300 000,–Kč. Do dne rozvodu jsme splatili úvěr ve výši 50 000,–Kč. Jakou částku mně má vyplatit, když mu byt nechám?

Odpovědi
Fidel

Pokud jde o majetek nabytý za dobu trvání manželství a spadá do SJM, tak se má zato, že podíly manželů jsou stejné, tedy 50:50 a to jak u majetku, který vlastníte, tak i co se týče dluhů (pro tento případ), pokudjste se nedohodli jinak. Pokud váš manžel převezme dluh, měla byste dostat 375 tis. Kč…

standa

375.000 Kč

Pokud součástí dohody o vypořádání SJM bude, že :

  1. členem družstva s právem užívání bytu bude pouze exmanžel
  2. exmanžel převezme nesplacený zůstatek úvěru a bude jej sám splácet
  3. movité věci se budou řešit sasmostatnou dohodou,

tak by zjednodušený výpočet vašeho podílu mohl být asi takovýto:

1.000.000 hodnota bytu

– 250.000 nesplacený úvěr

750.000 CELKEM k vypořádání → 50% = 375 tis.Kč