Avatar uživatele
Registrovaný

Byt a rozvod

Moje sestra bydlí s manželem v bytě,který patří městu.Dali nějaký podíl peněz,o to se jim zmenšil nájem.Její manžel se odstěhoval,všechno ji nechal.Těď se chce rozvést.Jak to bude s bytem.Je to součást majetku?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Občanský zákoník upravuje individuální práva nájmu bytu a také společné nájemní vztahy k bytu, za které jsou
považovany:

- společný nájem bytu, vzniknuvší mezi jakýmikoliv osobami (§700-702 ObčZ)
- společný nájem bytu manžely, jehož subjekty mohou být toliko manželé (§ 703-705 ObčZ)

Ve Vašem případě se tedy jedná o společný nájem bytu manžely, který je upraven v §703 – 705 ObčZ.
Právo společného nájmu bytu manžely zaniká jednak obecnými způsoby zániku nájemního práva k bytu uvedenými v ustanovení § 710 ObčZ, jednak smrtí jednoho z manželů. V případě smrti jednoho z manželů se jediným nájemcem stává přímo ze zákona pozůstalý manžel (§ 707 odst. 1 ObčZ). Je tedy vyloučeno, aby nájemní právo přešlo na další osoby, které s oběma manžely žily ve společné domácnosti, byť by to byly osoby blízké.

Jediným případem, kdy může právo společného nájmu bytu manžely zaniknout za trvání manželství pouze jednomu z manželů, je zánik v důsledku trvalého opuštění společné domácnosti jedním z nich (§708 ObčZ).

Trvalé opuštění společné domácnosti je možno obecně vymezit jako jednání vedené s úmyslem domácnost zrušit a již neobnovit.
Trvalé opuštění společné domácnosti je nejen úkonem faktickým, nýbrž i úkonem právním (ve smyslu ustanovení § 34 obč. zák.) a proto musí být také svobodným projevem vůle manžela, který domácnost opouští. O případ tohoto druhu nejde v případě, že opuštění společné domácnosti je motivováno snahou vyhnout se neshodám, ke kterým mezi manžely před opuštěním společné domácnosti docházelo a jejich opakování bylo možné reálně očekávat. Tomu na roveň se klade i jednorázový manželský konflikt takového charakteru a intenzity (např. hrubý fyzický útok), který by setrvání jednoho z manželů ve společné domácnosti činil do budoucna neúnosným.
Ve Vašem případě, kdy jste ve fázi rozvodového řízení a Vašim záměrem je vyhnout se konfliktům s manželem, nemusíte tedy mít obavy, že by se na Vás pohlíželo jako na osobu, která trvale opustila společnou domácnost a tím by Vám právo k bytu zaniklo.Ve Vaší situaci se bude vždy přihlížet k okolnostem za jakých jste byt opustila ( vyhrocené vztahy mezi Vámi a manželem v průběhu rozvodového řízení). Pouhé opuštění bytu nebude tedy bez dalšího stačit pro závěr, že jde o trvalé opuštění společné domácnosti a nebude mít za následek to, že by Vám měla Vaše práva k bytu zaniknout.
V případě (který je bohužel velmi častý), že se rozvedení manželé nedohodnou o tom, kdo bude nadále byt užívat, bude zapotřebí, aby jeden z manželů podal návrh soudu na určení dalšího uživatele (nájemce) bytu k příslušnému soudu. Soud určí, který z manželů bude byt dále užívat jako nájemce. Při rozhodování o dalším nájmu bytu vezme soud zřetel zejména na zájmy nezletilých dětí a stanovisko pronajímatele (§ 705 odst. 3 ObčZ).
Pokud se tedy s manželem po rozvodu manželství nedohodnete, kdo z Vás bude byt nadále užívat, budete muset podat k soudu v této věci návrh. Soud zruší společný nájem bytu a současně určí, který z Vás bude byt nadále užívat. Jelikož předpokládám, že Vaše společné děti budou svěřeny do Vaší péče, budete oproti manželovi ve věci získání nájemních práv k bytu ve výhodě.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

záleží na dohodě, byt není jejich a zaleží na koho je psaná smlouva, majetek vyjma dědictví, restituce jde napůl

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2800
Zlatý ivzez 1617
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 746
Zlatý led 712
Zlatý Kepler 601
Zlatý JájsemRaibek 548
Zlatý marci1 538
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 515

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.