Avatar uživatele
Bronzový

Rozvod a obecní byt.

Manželé se rozvádějí a bydlí společně v obecním bytě. Byt je psaný na manželku, ale oba mají v bytě trvalé bydliště. Má manželka na byt nárok a bude se muset budoucí exmanžel odstěhovat, nebo má manželka povinnost mu najít bydlení?
Doplňuji:
Díky Stando.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Manželka nemá po rozvodu automatický nárok na užívací právo k bytu (pokračování nájemní smlouvy).

Podle ustanovení občanského zákoníku § 705/1 (viz níže) je právem obou exmanželů podat k soudu návrh na zrušení společného nájmu bytu a navrhnout, kdo by měl v nájmu pokračovat.

Soud pak může (dle ustanovení § 712/3) rozhodnout, že rozvedenému manželovi, který je povinen byt vyklidit postačí náhradní ubytování a nebo, že musí ´dostat´ náhradní byt.

Je chybou se domnívat, že ten z manželů, který zůstává v bytě je povinen druhému manželovi(-ce) bytovou náhradu zajistit. Jeho povinnost končí tím, že zprostředkuje uzavření nájemní smlouvy na vhodnou bytovou náhradu.

-------

Náhradním ubytováním se rozumí byt o jedné místnosti nebo pokoj ve svobodárně nebo podnájem v zařízené nebo nezařízené části bytu jiného nájemce.

§ 705
(1) Nedohodnou-li se rozvedení manželé o nájmu bytu, soud na návrh jednoho z nich rozhodne, že se zrušuje právo společného nájmu bytu. Současně určí, který z manželů bude byt dále užívat jako nájemce.

§ 712
(3) V případech podle § 705 odst. 1 má rozvedený manžel právo na náhradní byt; soud může, jsou-li proto důvody zvláštního zřetele hodné, rozhodnout, že rozvedený manžel má právo jen na náhradní ubytování.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2647
Zlatý ivzez 1536
Zlatý standa 1256
Zlatý mosoj 726
Zlatý led 667
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 518
Zlatý marci1 513
Zlatý Kepler 500
Zlatý annas 462

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.