afro.minerva

Rozvod a obecní byt.

Manželé se rozvádějí a bydlí společně v obecním bytě. Byt je psaný na manželku, ale oba mají v bytě trvalé bydliště. Má manželka na byt nárok a bude se muset budoucí exmanžel odstěhovat, nebo má manželka povinnost mu najít bydlení?
Doplňuji:
Díky Stando.

Nejlepší odpověď
standa

Manželka nemá po rozvodu automatický nárok na užívací právo k bytu (pokračování nájemní smlouvy).

Podle ustanovení občanského zákoníku § 705/1 (viz níže) je právem obou exmanželů podat k soudu návrh na zrušení společného nájmu bytu a navrhnout, kdo by měl v nájmu pokračovat.

Soud pak může (dle ustanovení § 712/3) rozhodnout, že rozvedenému manželovi, který je povinen byt vyklidit postačí náhradní ubytování a nebo, že musí ´dostat´ náhradní byt.

Je chybou se domnívat, že ten z manželů, který zůstává v bytě je povinen druhému manželovi(-ce) bytovou náhradu zajistit. Jeho povinnost končí tím, že zprostředkuje uzavření nájemní smlouvy na vhodnou bytovou náhradu.

Náhradním ubytováním se rozumí byt o jedné místnosti nebo pokoj ve svobodárně nebo podnájem v zařízené nebo nezařízené části bytu jiného nájemce.

§ 705
(1) Nedohodnou-li se rozvedení manželé o nájmu bytu, soud na návrh jednoho z nich rozhodne, že se zrušuje právo společného nájmu bytu. Současně určí, který z manželů bude byt dále užívat jako nájemce.

§ 712
(3) V případech podle § 705 odst. 1 má rozvedený manžel právo na náhradní byt; soud může, jsou-li proto důvody zvláštního zřetele hodné, rozhodnout, že rozvedený manžel má právo jen na náhradní ubytování.