Nárok na byt.

Dobrý den,byli jsme s manželem spolu 13 let a on se ze dne na den rozhodl, že chce rozvod s kterým já nesouhlasím. Doufala jsem, že kvůli dceři nás v bytě nechá a sám se odstěhuje, bohužel..našla jsem si pronájem a odstěhovala se, protože situace byla neúnosná.Manžel byl veden jako nájemce a stále se oháněl tím, že on na ten byt má nárok i když je obecní.Takže rozvod ještě neproběhl ani nevím jestli ho už podal, mám ještě šanci ráda bych se tam vrátila. A druhý dotaz může ho vyměnit bez mého souhlasu stále tam mám hlašený trvalý pobyt i dcerou. Dcera byla svěřena do mé péče. Děkuji za odpověď Martina

Nejlepší odpověď
standa

Začnu od konce:

1.) ´nájemní´ byt může být „vyměněn“ pouze se souhlasem majitele (obce)

2.) jako manželé máte oba dva stejná práva*) a případnou zmiňovanou směnu bytu, kde jste jako rodina bydleli) můžete napadnou jako neplatnou

*) občanský zákoník
§ 703/1
Jestliže se za trvání manželství manželé nebo jeden z nich stanou nájemci bytu, vznikne společný nájem bytu manžely.

§ 704/1
Stal-li se některý z manželů nájemcem bytu před uzavřením manželství, vznikne oběma manželům společný nájem bytu uzavřením manželství.

3.) skutečnost, že dočasně bydlíte někde jinde nemá (po dobu trvání manželství) žádný vliv na vaše právo užívat původní byt

4.) pokud budete jednou rozvedeni a nedohodnete se na podmínkách budoucího bydlení, tak na návrh jednoho z vás rozhodne soud

§ 705/1
Nedohodnou-li se rozvedení manželé o nájmu bytu, soud na návrh jednoho z nich rozhodne, že se zrušuje právo společného nájmu bytu. Současně určí, který z manželů bude byt dále užívat jako nájemce.

5.) skutečnost, že máte v OP zaevidován trvalý pobyt nemá vůbec žádný vliv na případné nároky na právo k nájmu tohoto bytu

Takže máte PRÁVO se vrátit i z dcerou do vašeho společného bytu.

Pokud by vám snad manžel měl bránit…, využijte pomoci Policie ČR.

Ze svého ohromného nadhledu bych doporučoval následující:

  1. usmíření
  2. jeho odchod z bytu (zatím bez rozvodu), na zkoušku a pak se třeba uvidí
  3. ROZVOD, ale podaný Vámi spolu s jednoznačným návrhem na vypořádání bydlení tak, že soudu navrhnete, že v bytě budete bydlit Vy s dcerou a exmanžel si bude hledat náhradní bydlení

Další odpovědi
faktor82

Vy tam trvalý pobyt hlášen nemáte? Pokud ne, tak ještě kdy jste k bytu přišli? Před uzavřením manželství k němu přišel manžel?

Možná byste mohla za pomocí sousedů argumentovat na OÚ/městském úřadě, že v bytě bydlíte více jak dva roky… Ovšem pokud na výše uvedené otázky odpovíte ano, nejsem si jist, že uspějete. ☹