N

pokud má manželka trvalé bydliště u manžela,může ji z bytu po rozvodu nebo i před ním vyhodit?

Dobrý den,kamarádčin manžel si našel jinou a chce se rozvést,oba i jejich dvě děti mají trvalé bydliště v bytě,který zakoupil před sňatkem, teď chce svou ženu vyhodit. Umožňuje mu to zákon? Popřípadě,má ona nárok na nějakou náhradu na bydlení?

Nejlepší odpověď
standa

PŘED rozvodem nelze jednoho z manželů z bytu ´vyhodit´.

PO rozvodu je to věc jiná, záleží na rozsudku, kterým soud (kromě samotného rozvodu) potvrdí i případnou dohodu rozvádějících se manželů o vypořádání budoucího bydlení.

V tomto případě bude mít majitel bytu povinnost zajistit exmanželce a dětem adekvátní náhradu bydlení.
/§ 712 občanského zákoníku/

Další odpovědi
Jose1f

Když si to nechá líbit, tak ano. Může z ní být bezdomovkyně na ten šup. Když jednou byt dobrovolně opustí, bude se tam těžko vracet. Když ji manžel bude vyhánět vyhrůžkami zabití nebo fyzickým násilím, ona může zavolat policii a ta ho může vykázat z bytu na několik dnů i týdnů. Ať se ona nedá, o bydlení po rozvodu rozhodne soud, pokud se oni dva sami dobrovolně nedohodnou.

anonym

Mela by jste napsat vetsi podrobnosti. Jestli koupil byt na hypoteku pred uzavrenim manzelstvi , ale pak trebas 5 let byli manzele , tak hypoteku splaceli spolu , ma pani narok na pulku z te castky , kterou zaplatili. Odstehovat se ale bude muset. -iv-