Šafy

Jak řešit vypořádání SJM, když máme úvěr a hypotéku?

Dobrý večer. Můj dotaz se týká vypořádání SJM. Jsem rozvedená od září 2014. Můj ex s námi od února 2014 nebydlí. Máme hypotéku na dům, kterou jsme si vzali v době manželství 1 milion a splaceno necelých 200 000,–Kč.K tomu jsme si vzali od lišky každý úvěr – splaceno 200 000Kč a zbývá doplatit asi 200 000,–Kč. Hypotéku a svůj úvěr platím já a můj ex párkrát nezapltil svůj ůvěr, čímž nás dostal do registru neplatičů – já to za něho doplatila. chtěla jsem udělat refinance a všechny dluhy převést na mě a nabídnout mu částku navíc. On chce dům prodat a to za tržní cenu.Já i děti zde chceme zůstat. Jak se bude posuzovat částka k vypořádání? Ze skutečné současne tržní ceny domu, nebo ze splacené částky? Podotýkám, že mám v péči 2 děti 6 a 8 let. Děkuja za odpověď
Doplňuji:
Děkuji moc za odpovědi. Hypotéka byla 100%- 1000 000,–Kč. Chci se ještě zeptat, jestli se dá nějak bránit, když můj ex zde nebydlí, kromě jedné své dlužné částky na Lišce a vše platím já. Kdykoli si sem dojede hlavně v době mé nepřítomnosti, cokoli si odveze – věci v SJM, vodí si sem cizí lidi – odhadce, posílá makléře..Mohu se nějak bránit? Mohu s právničkou vyměnit zámky a pustit ho sem jen po nějaké domluvě a v mé přítomnosti? Jsem těhotá, mám již jiný život a málem kvůli němu potratila. Dělá vše na schvál a já nemám žádné soukromí a naše věci jsou na pospaz tomu, co se kdy rozhodne odvézt…Děkuji moc za názory, rady.

Nejlepší odpověď
Hlada

Na vašem místě bych vyšel z osvědčeného pravidla, že špatná dohoda je lepší, než dobrý právník. Palmáre vychází z ceny posuzované věci, takže můžete několika úkony bystře prodělat marži, kterou byste měli z prodeje.
Myslím, že manželem navrhovaný prodej je čistá a spravedlivá cesta. Jestli chcete v domku zůstat, tak se s manželem dohodněte na tržní ceně a polovinu mu vyplaťte. Nevěřte, že to někdo vyřeší za vás zadarmo.
Doplňuji:
Nevěřte tomu, že vám nějaká právnička pomůže jinak, než od vašich peněz. Manžel je spolumajitelem a má tedy právo vstupu do domku a má právo zjišťovat jeho cenu třeba pomocí makléřů. O rozdělení majetku byste se měli dohodnout. Žádný soud to za vás neudělá lépe a levněji. Odvážení věcí je nepochybně reakce na to, že se neumíte dohodnout. Pokud se neumíte dohodnout normálně, zvolte nějakého zprostředkovatele, mediátora, třeba manželskou poradnu. Právníci, soud, policie a pod. je cesta k sebezničení. Na to nespoléhejte.

Další odpovědi
gecco

  1. začni jednat s bankou, která poskytla hypo
  2. najdi si právníka, který bude schopen vyrovnání smluvně definovat

___
Tvé řešení je ´správné´ – ale je kromě tvé schopnosti splácet celý dluh je závislé i na dalších faktorech (a věk dětí to není).

Pepa25

Nemám (bohudík) praktické zkušenosti z vypořádávání, takže jen k otázce:
„Jak se bude posuzovat částka k vypořádání? Ze skutečné současné tržní ceny domu, nebo ze splacené částky?“
Z tržní – je samozřejmě otázka, jak moc se liší od pořizovací ceny. Pokud neřešíme, že někdo něco vynaložil z výhradního majetku, tak se rovným dílem rozdělí majetek a dluhy, tedy i rozdíl (čistý majetek). Ve variantě vyplacení pozor na banku, jak píše gecco, jak by to hodnotila … Jinak místo informace o dětech tu měla být spíš informace kdy a za kolik jste dům koupili …