Judith

Rozvod a vypořádání majetku

Dobrý den,mohl by mi někdo poradit ohledně vypořádání majetku při rozvodu. Před svatbou jsem vlastnila byt. Už za mnaželství jsem byt na základě směnné smlouvy směnila s tchyní, k této směnné smlouvě museli být provedeny odhady obou bytů z nich můj byl odhadnut na 1 100 000 Kč a tchýnin na 1 300 000 Kč. Jelikož byt byl stary vzali jsme si půjčku 450 000 Kč, která už je téměř splacená. Dohodli jsme se, že v bytě zůstanu já a manžela vyplatím. Otázka je z čeho se bude částka vypočítavat, jakou roli tam bude hrát směnná smlouva a původní odhady bytů. Vlastně díky tomu, že já byt měla jsem si mohli pořid tento, další zhodnocení je jasné, to už jde na půl. Ale ja se to bude počítat, z čeho se bude vycházet? Děkuji J.

Odpovědi
Zlatomuska

Nenapsala jste, na koho je napsaný byt, který jste kupovali „společně“.Jestli jste ve smlouvě napsaní oba, pak se jedná o SJM a musíte manželovi vyplatit polovinu dnešního odhadu hodnoty bytu. K původním odhadům bytů by neměl být brán zřetel. Pokud však jste ve směnné smlouvě uvedená jen vy jako majitelka, byt je vaším výlučným vlastnictvím, a vy pak nemusíte manželovi platit nic víc než polovinu výše úvěru, kterou jste si už vzali společně za trvání manželství.

slunce.333

Ano i já si myslím to samé ,jako paní která odpověděla přede mnou ohledně sepsané smlouvy o majiteli bytu! Pouze bych dodala,že vše ostatní co jste nabyla vy i váš muž za manželstí jde rovným dílem nehledě na děti komu zůstanou!Pokud tedy nemáte nějaký papír,že nějaký majetek byl váš za svobodna,tak vše jde na půl! Rada vemte smlouvy o bytu a zajdite za právníkem i s manželem a s ním se poradte a nechte si vypracovat vyrovnání majetku manželů!Byla jsem v situaci vašeho muže,můj manžel vlastnil byt po svém tátovi,ale nabyl ho až za manželství se mnou ,tím pádem jsem měl byt jít na dva díly,ale já se vzdala bytu který my podle správnosti nepatří i všeho ostatního v bytě ,nešlo to se rozumně domluvit,ale protože je bejvalej manžel alkoholik a i nadále žijeme ve stejném domě jen byt ve kterém žiji je po mých rodičích a vybavený,tak jsem se všeho vzdala jen abych já a mé dvě děti měly klid,vyhrožoval hlavním soudem v Praze a asi by nás ani nerozvedly! Ted mám klid i když ho vidím,ale už nemusím trpět s ním v bytě a mohu klidně spát!Hodně štěstí,síly a zhluboka se nadechněte,těch pár korun co stojí právník oželte,ale máte to i s právní mocí a nemusíte se ničeho do budoucna bát!