Avatar uživatele
Pokročilý

zaměstnavatel ruší pracovní místo

Zaměstnavatel ruší pracovní místo, ale nabídl nám, že můžeme přejít k jinému zaměstnavateli, který nás nechává na stejném pracovním zařazením. Druhý den přišel někdo od nového zaměstnavatele a chtěl podepsat od nás nějaké daďové prohlášení. Říkal, že podle § 338 zák. práce přecházme k němu. Mám strach, že tam budeme jen chvíli a po té nás propustí nebo sníží plat atd.. Jsem přesvědčena, že bych měla mít nárok i na odstupné. Mohu odmítnout tento přechod k jinému zaměstnavateli a měla bych tedy nárok na odstupné?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Tady je ten paragraf 338 :

§338 (1) K přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů může dojít jen v případech stanovených tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem. §338 (2) Dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. Za úkoly nebo činnost zaměstnavatele se pro tyto účely považují zejména úkoly související se zajištěním výroby nebo poskytováním služeb a obdobná činnost podle zvláštních právních předpisů, které právnická nebo fyzická osoba provádí v zařízeních určených pro tyto činnosti nebo na místech obvyklých pro jejich výkon pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. Za přejímajícího zaměstnavatele se bez ohledu na právní důvod převodu a na to, zda dochází k převodu vlastnických práv, považuje právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel (§ 7 až 10) pokračovat v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu.
§338 (3) Práva a povinnosti dosavadního zaměstnavatele vůči zaměstnancům, jejichž pracovněprávní vztahy do dne převodu zanikly, zůstávají nedotčeny, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

V každém případě zajděte na Úřad práce na právní oddělení(je to zdarma) a vysvětlete jim co a jak a ať Vám poradí a vemte popř.novou smlouvu -NEŽ NĚCO PODEPÍŠETE.Bude li na Vás zaměstnavatel naléhat,že máte z jakýchkoliv důvodů hned podepsat-pak něco nebude v pořádku.Každopádně byste neměli mít jakoukoliv zkušební dobu.Pakliže na Vás budou zkoušet zkušebku(jakkoliv dlouhou,třeba i jen týden) tak máte nárok na odstupné.


Avatar uživatele
Pokročilý

Podle mě to nemusíte příjmout,to by muselo být jedině v rámci firmy,ale to není váš případ.Pokud vám bude zrušeno pracovní místo,tak musíte dostat odstupné.Je možnost 2 měsíce výpovědní lhůta + 3 měsíční platy.Taky záleží,ale na tom jak dlouho pracujete ve firmě.Podle nového zákona dostanete odstupné podle odpracovaných roků.Víc na této adrese
http://www.superkariera.cz/…
V každém případě,ale máte nárok na odstupné.Nabízené místo bych bral pouze,pokud vám bude vyhovovat.Ale pokud tušíte,že by vám na novém místě mohli ukončit pracovní poměr ve zkušební lhůtě,tak na to nepřistupujte.Vězměte odstupné a pak máte ještě nárok 5 měsíců na podporu.Pokud vám je nad padesát,tak i víc.Tak že když dostanete 3 měsíční odstupné + 5 měsícu podpory budete mít i víc času na hledání vchodného zaměstnání.A to v dnešní době je problém.Navíc vám budou vypočítávat odstupné z nynějšího zaměstnání,což může pro vás být výhodnější.Další možnost bych viděl,že berte odtsupné a pak můžete nastoupit na nabízené zaměstnání,ale o to odstupné si nenchte ujít.Nevímjestli jsem vám poradil k užitku,ale snad trochu jo.
Doplňuji:
Ještě jsem zapoměl na další možnost,což byl můj případ.dostal jsem výpoved´z nadbytečnosti a to bez výpovědní lhůty,tím pádem jsem dostal 5 měsíčních platů.Dva platy za výpovední lhůtu a další tři ze zákona.A i když dostante odstupné musíte se zaregistrovat na ÚP.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2163
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 928
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.