výr

Nárok na odstupné?

Podepsal jsem dohodu o rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu a byl jsem vyrozuměn svým zaměstnavatelem, že nemám nárok na odstupné, neboť firma nemá peníze. Existuje nějaká možnost, jak získat odstupné?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Při dohodě bohužel na odstupné nárok není pokud není v dohodě uvedeno.

Je to starý zákonný trik jak se zbavit zaměstnance zadarmo.

Další odpovědi
myšpulín

Kdyby to byla výpověď od zaměstnavatele s výpovědní lhůtou, tak nárok na odstupné je, ale jak bylo již napsáno, tak v tomto případě bohužel.

baghira

Pokud to byla dohoda bez udání důvodu, tak máte smůlu – i kdyby firma měla peněz dost, není proč vám vyplácet odstupné.

Kdyby však v dohodě byl uvedený důvod skončení pracovního poměru, bylo by to hned veselejší.
Zaměstnanec, kterému skončil pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnavatele NEBO DOHODOU pro organizační změny (§ 52 písm. a) až c) ZP), má nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) ZP (nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku dále konat dosavadní práci) NEBO DOHODOU z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku (§ 67 a 68 ZP).

Tak si příště pořádně prostudujte, co podepisujete.

Deli

V tomto případě na odstupné nemáte nárok.
Nárok by byl, pokud by jste např. dostal výpověď pro nadbytečnost, ale ne dohodou!