skorcovaz

Prosím, za jakých okolností má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši 5 měsíčního platu?

Je to i když dostane výpověď z organizačních důvodů, k 1.12.2010? Smlouvu má na dobu neurčitou.
Nemá nárok na 2 měsíce ochranné lhůty?
Děkuji za odpovědi!

Nejlepší odpověď
standa

I.
Nárok na odstupné ve výši minimálně 3 platů zaměstnanci vznikne, pokud:

  1. obdrží výpověď z organizačních důvodů (§ 52,a-c)
  2. uzavře dohodu o ukončení prac.poměru z organ.důvodů
  3. sám podá tzv. okamžité zrušení prac.poměru (§ 56)

II.
Nárok na extrémní odstupné ve výši 12 platů se uplatní pokud dojde k rozvázání pracovního poměru dle § 52, písm. d)

  • tj. výpověď pro nemožnost dále pracovat např. po prac.úraze apod.

III.
Na odstupné ve výši 5 platů zaměstnanec NÁROK nemá, ale MŮŽE se na této variantě se zaměstnavatelem dohodnut…, např. v situaci, kdy zaměstnanec dostane 2 měs.výpověď z org.důvodů, ale navrhne zaměstnavateli, že může skončit okamžitě (nikoli až po uplynutí výpovědní doby), ale za to dostane odstupné nikoli ve výši tří, ale 5 platů.

IV.

Ještě je eventualita, že vyšší než zákonné odstupné je dohodnuto v kolektivní snmlouvě.

Pokud se ptáte na ´ochrannou lhůtu´, tak máte určitě na mysli ´výpovědní dobu´, na kterou ve výši 2 měsíců určitě nárok má.

Takže pokud zaměstnanec obdržel výpověď v průběhu listopadu, tak od 1.12. běží 2 měs. výpovědní doba a 31.1.2011 prac­.poměr skončí a bude vyplaceno odstupné ve výši 3 platů NEBO dojde k dohodě a zaměstnanec skončí už 30.11. a dostane 5 platů.

Další odpovědi
anonym

Tak u nás v podniku je to v kolektivce,musí mít pracovní poměr na dobu neurčitou a pracovat více než 3roky,pak má nárok na odstupné ve výši pětiměsíčního pla­tu.