tazalka

práce na dobu určitou a výpověď + dovolená

Dobrý den,
jsem zaměstnaná na dobu určitou jako záskok za mateřskou (čili nemám ve smlouvě přesný den ukončení zaměstnání-prostě do doby návratu paní). Od ledna můžu nastoupit do jiného zaměstnání. Ke konci listopadu se dozvím výsledek konkurzu. –1–Můžu rozvázat pracovní poměr třeba od prosince nebo si musím počkat dva měsíce (výpovědní lhůta) nebo záleží, jak se dohodnu se zaměstnavatelem? Můžu vůbec podat výpověĎ, když jsem zaměstnaná na dobu určitou? –2–Je nějaký formulář na ukončení zaměstnání, který musím dát stávajícímu zaměstnavateli?
–3– pokud zůstanu ve stávající práci do února, mám nárok od ledna (nového kalendářního roku) právo na 25 dní dovolené. Můžu si vybrat všechny dny a v novém zaměstnání od února mi naskočí dalších 25 dní? Nebo jsem si své již vybrala? 
Další, taky se týká dovolené –4– pokud nastoupím do nového zaměstnání od února, oznámím v listopadu, že chci končit ve stávajícím zaměstnání a zaměstnavatel mi dá výpovědní lhůtu dva měsíce, můžu si vzít v lednu prostě dovolenou? Nebo mi ji zaměstnavatel dát nemusí?
Snad jsem to napsala nějak srozumitelně  Děkuji.

Doplňuji:
Moc děkuji Očko za odpovědi, takže jestli jsem pochopila, pokud budu v práci v lednu – mám nárok na 25/12 – což jsou nějaké dva dny cca a ty si můžu vybrat, pokud nastoupím do nové práce od února mám 25 dnů mínus ty cca dva dny. Prostě za rok mám nárok na 25 dní a je jedno kolik vystřídám zaměstnání.
Jinak k tomu, že chci odejít ze současné práce a že to není tak,jak vypadá, jsem vám napsala do mailu.

Nejlepší odpověď
anonym

  1. Smlouva na dobu určitou je závazná v tom znění, jak je uzavřena. Pokud chcete nastoupit do jiného zaměstnání před vypršení platné smlouvy, pokuste se o dohodu se současným zaměstnavatelem. Výpověď můžete podat jak při pracovním poměru na dobu určitou, tak neurčitou. Je třeba počítat s tím, že zaměstnavatel bude nejspíš trvat na výpovědní lhůtě.
  2. Oficiální formulář na podání výpovědi není. Zaměstnavatel Vám vystaví Zápočtový list.
  3. Nárok na dovolenou Vám běží vždy za celý kalendářní rok. Pokud u současného zaměstnavatele zůstanete, tak si můžete vyčerpat zbytek letošní dovolené a poměrnou část dovolené příštího roku, tj. 25/12 za každý celý odpracovaný měsíc.
  4. Dovolenou si vzít můžete po domluvě se zaměstnavatelem. Zaměstnavatel Vám musí umožnit vyčerpat dovolenou nebo se s Vámi může domluvit, že Vám část nevyčerpané dovolené proplatí.

Ještě bych Vás chtěla upozornit na to, že z hlediska zaměstnavatele bych asi byla Vaším přístupem dost zklamaná. Věděla jste, že nastupujete za jinou pracovnici. Zaměstnavatel tedy předpokládal, že práci si budete předávat jen Vy dvě mezi sebou. Teď nutíte zaměstnavatele, aby hledal další pracovní sílu, kdyby paní po MD ještě nenastoupila. Počítejte s tím, že v takovém případě asi nebude z jeho strany zájem vyjít Vám vstříc.
Držím Vám palec, aby Vám to vyšlo.