Přeřazení na jiné pracoviště

Má právo moje nadřízená mě z důvodů nesmyslných pomluv přeřadit na jiné pracoviště? Mimo jiné mě psychicky šikanuje poraďte jak na ní!!! Její nadřízený ví jaká ona je a dává od toho ruce pryč.

Odpovědi
standa

Pokud na jiném pracovišti vykonáváte stejnou pracovní náplň, tak nejspíš toto přeřazení budete muset respektovat. Jsou dvě možnosti jak se vzepřít onomu přeřazení, a to:

  1. podívat se co máte v pracovní smlouvě uvedeno jako místo výkonu práce…, ale obávám se že to bude širší pojem jako např. „Ostrava“ a pak máte smůlu, protože ´jiné pracoviště´ se nejspíš bude nacházet ve stejném městě
  2. pokud na jiném pracovišti vykonáváte jinou pracovní náplň než původně, tak to by mohlo zabrat, protože pak se ze strany zaměstnavatele jednalo o převedení na jinou práci , ke kterému může sahnout, ale jen ve třech přesně uvedených důvodech (viz § 41, odst.2 Zákoníku práce). Pokud tyto důvody nenastaly, pak se můžete bránit…nejlépe písemně.

Co se týká psychické šikany, tak to je složitá záležitost, protože se nejspíš bude jednat o „tvrzení proti tvrzení“. Dobré by bylo, kdybyste získala nějaké důkazy, nejlépe svědectví kolegů… no a pak opět písemné upozornění.

Poznámka k názoru LuciJe, že „přeřadit Vás mohou jen ve chvíli, kdy by Vaši pozici firma rušila“ namítám, že to není pravda, protože tento důvod pro přeřazení ZP nezná…,nastává ale úplně jiná situace a zaměstnanec má nárok na odstupné, protože jeho pracovní poměr končí, pokud by se ale na přeřazení se zaměstnavatelem NEDOHODL, pak ano.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h3.aspx

LuciJe

To záleží na Vaší pracovní smlouvě. Pokud je v ní zakotvena tato možnost, pak ano. Jinak máte jasně danou pozici a přeřadit Vás mohou jen ve chvíli, kdy by Vaši pozici firma rušila. Pokud Vás nadřízená šikanuje, stěžujte si a to písemně. Takovou stížností se její nadřízení zabývat musí, šikana na pracovišti ze strany šéfa (bossing) je nelegální.