monicka363

I při prvních třech dnech nemoci může přijít kontrola ? socialka nebo zamestnavatel? Vzdyt jsou doma stejne zdarma :D

Doplňuji:
no a ta neschopenka musi byt i kdyz jsem doma treba jen 2–3 dny?

Nejlepší odpověď
led

Ano,
lekár pri vypísaní na PN vystaví „neschopenku“, ktorú treba
doručiť zamestnávateľovi treba najneskôr do troch dní od vypísania PN.
Vaša pripomienka „Vzdyt jsou doma stejne zdarma“ to sa týka vás, ale zamestnávateľ vašou neprítomnosťou stráca, preto má plné právo kontroly, či PN nezneužívate na inú činnosť, napríklad zárobkovú, opravu chalupy a pod. Vykonáva tzv „súdružskú“, kolegiálno-priateľskú návštevu u pacienta.
Doplňuji:
Pri vystavenej PN vás zamestnávateľ nemôže povolať na pracovisko, pri voľne, náhradnom voľne, dovolenke vám toto môže zrušiť a zavolať vás do práce.
Čo teraz, ak miesto PN čerpáte (kvôli strate na zárobku) dovolenku a zamestnávateľ vám ju od nasledujúceho dňa ruší a mimoriadne volá do práce (stále ste chorá tie prvé 3 „bezplatené dni“). Vy nenastúpite a… máte výpoveď a basta! Ako sa budete brániť, že ste boli chorá? Kde je neschopenka? Zákoník práce vás v tomto bode nezachráni.

Další odpovědi
arygnoc

nie ste doma kvôli peniazom (zadarmo, za peniaze), ale kvôli chorobe.
preto je logické, že kontrola, či plníte liečebný režim (teda ste doma – čo je v praxi zákonom obmedzovanie slobody), môže prísť fakticky 10 minút po tom, čo sa vrátite od lekára s PN (ale to je nepravdepodobné).

resumé: môže.

anonym

Což o to, kontrola může přijít i v prvopočátku PN, ale sranda byla, že když já byl v PN, po čase uschopněn a vesele už 14 pracoval pro blaho podniku, po návratu s práce ve schránce bylo oznámení, že jsem nebyl zastižen a že mám příslušnému úřadu vysvětlit svoji nepřítomnost. Tož já jim to vysvětlil, po svém ! 🙂

anonym

Kontrola může přijít kdykoliv. S proplácením nemocenské žádnou spojitost nemá. Je určena ke kontrole „dodržování léčebného řádu pacientem“.

Neschopenku nutně nemusíte mít. Ta slouží k omluvě Vaší nepřítomnosti v zaměstnání. Můžete si ale místo nemocenské vzít dovolenou nebo neplacené volno (kdo by to ale dělal, že?)

anonym

Čemu na tom vysvětlení, že vystavení neschopenky je omluvení tvojí nepřítomnosti v zaměstnání, nerozumíš?

monicka363

a už na prvni tri dny se pise neschopenka?

cochee

To si piš, vždyť to i vyplývá z odpovědí kolegů, zvl. od led