mapaf

Proč je cokoliv na nultou 1?

Tohle pořád propagují ve škole ale nikdo mi to kloudně nikdy nevysvětlil. Já si myslel ,že když třeba 2 na 2 je jako 2*2 a 2 na 3 jako 222 ,tak velikost exponentu udává kolik v rozložení na součin těch čísel je ale s tím na nultou to tam nesedí…

Nejlepší odpověď
☮ Vašek

Jde to zdůvodnit například tak, když si všimneme, co se dějě, zvyšujeme-li nebo snižujeme exponent po jedné. Výsledek se totiž vždy vynásobí, resp. vydělí základem mocniny:
33 = 333 = 27
32 = 3*3 = 9
31 = 3
30 = ?
Totiž 27:3 = 9, 9:3 = 3 a pak tímto postupem vychází, že 30 bychom přirozeně měli přiřadit hodnotu 3:3 = 1. Dosaďte místo trojky obecné x a dospějete stejným postupem k obecnému výsledku 1.

Jinak, jak jste sám zjistil, x0 by měl být součin, ve kterém „nic není“. Taková věc se skutečně v matematice definuje, jmenuje se „prázdný součin“ a má vždy hodnotu 1. Podobně „prázdná suma“ má vždy hodnotu 0.
Jde o to, že když něco přičtete k „prázdné sumě“, máte právě tento jeden člen, a to je také vlastnost nuly: 0+x = x. Vedle toho „prázdný součin“ by měl mít tu vlastnost, že když jej vynásobíte nějakým x, dostanete právě x, a přesně tak se chová také jednička.

Poznámka na závěr: _téměř_ všechna čísla na nultou jsou 1. Výraz nula na nultou se často ponechává nedefinovaný. Pro většinu praktických účelů nám však pomáhá zvolit i 00 = 1.

Další odpovědi
Carlos285

Tak si zopakuj, co víš o mocninách… Když násobíš proměnné o stejním základu na „n“, tak se mocniny sčítají… A když je něco na zápornou mocninu, tak se to píše pod zlomek… Tak stačí základní úprava… (x na 1) krát (x na –1)= x/x = 1… Jestli to stále nechápeš, tak mi napiš na mail „Carlos285@sez­nam.cz“ a popíšu ti to lépe…

aztli

Okolnost že 00 = 1 není věc volby, ale výpočtu přes limitu. A dále, tvrdit, že nula na nultou je nedefinováno, tak to je nesmysl. Vždy musím vědět, co vlastně počítám a nejspíše se bude jednat o výraz, kde nějaká obecně označená veličina bude povýšena na tu „samou“ a pokud bude řešena limita, když jde k nule, tak to pak je 1. volba s tím nemá co do činění.

aztli

Tak například x3/x3 = 1, dále x3 /x3 = x3 * x−3 = x^(3–3) = x0 = 1.
Co se týče výrazu 00, tak limita x^x, když x jde k 0 je ta samá, jako limita (1/x)^(1/x), když x jde k nekonečnu. Pak dostaneme výraz lim, když x jde k nekonečnu 1/X^(1/x) = 1 /nekonečno na (1/nekonečno) = 1/ nekonečno na nultou = 1 / 1 = 1. Zkrátka výraz x odmocnina z x , když x jde k nekonečnu velmi rychle konverguje k 1.