vas999

Jak vypočítat odmocninu nebo mocninu?

Poraďte mi prosím někdo.

Odpovědi
jinsun

nejlépe na kalkulačce, jinak např. 34 je totéž co 333*3. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Od­mocnina

mike beneš

Druhá mocnina například 2 je 4. Druha mocnina 2 je to same jako 2*2. Druha mocnina např. 6 je 36 protože je to 6*6. Třetí mocnina je podobná akorát to číslo vynasobis 3×. Např. 4 na třetí je 444 a to je 64. Druhá odmocnina je pravý opak druhé mocniny a stejně tak i třetí odmocnina (dale pak pátá šestá atd.). Odmocnina se nijak vypočítat nedá. To musíš leda vzpameti nebo z tabulek nebo kalkulačkou.

anonym

while(–exponent > 0)
output *= x;

Odmocninu bych leda hledal v etx tabulkách stránkovacího souboru…

Lamalam

mike beneš > odmocnina se vypočítat nedá? Tak by mě zajímalo, jak to ta kalkulačka tedy dělá?

jinsun

mike beneš. odmocnina se dá zapsat mocninou. druhá odmocnina ze 2, je totéž co 21/2. Mocnitel je převrácená hodnota odmocnitele

Dochy

jenže mocniny s neceločíselným exponentem jsou tak trochu jiná liga… Je opravdu hezké,l že to umíš přepsat, ale s výpočtem Ti to moc nepomůže.

Jinak i ty odmocniny samozřejmě jdou vypočítat (sorry Miku), jinak bysme neměli výsledky ani v tabulkách ani na těch kalkulačkách. Jsou postupy jak se k výsledku dopracovat relativně rychle rekurzivními postupy, je možné si pomoci třeba i difrenciálním počtem (taylorova řada). Pokud s tím bude někdo experimentovat, je nutné ověřit, zda je výsledek dostatečně přesný a v ořípadě potřeby dále zpřesňovat ebo použít jiný postup.