annas

Vyřešíte nejstarší matematickou hádanku na světě?

„Zdá se, že nejstarší hádankou na světě je tzv. Rhindův papyrus, nalezený v Egypte skotským archeologem Henry Rhindem. Text se datuje do období kolem roku 1650 př.n. l.“

Zdroj: Michael A. Dispezio: Hlavolamy pro rozvoj kritického myšlení, Portál, Praha, 2002, http://www.por­tal.cznejstar­si-matematicka-hadanka-na-svete-3592/

Úloha zní takto:
„Bylo sedm domů a v každém z nich žilo sedm koček. Každá kočka zabila sedm myší a každá myš snědla sedm obilných klasů. na každém klasu se urodilo sedm náprstků zrna.“

Jaký je celkový počet těchto vyjmenovaných věcí?"
--

Pokusí se ještě někdo spočítat vyjmenované věci?

I když je uvedené, že jde o matematickou hádanku, zjistila jsem dodatečně, že dnes je tato hádanka zařazena do výuky českého jazyka v 6. a 7. třídě.

Potvrdila mně jedna známá, ale našla informaci i na netu. bohužel bez jakéhokoliv řešení.

Čeština zajímavě a komunikativně I: pro 6. a 7. třídu
https://books­.google.cz/bo­oks?id=RedgAgA­AQBAJ&pg=PA159­&dq=Bylo+sedm+dom%C5%AF+­a+v+ka%C5%BEd%C3%A9m+z+n­ich+%C5%BEilo+sed­m+ko%C4%8Dek&hl=cs&sa=X&­ved=0ahUKEwjb9On­HuaLMAhWjd5oK­HQpNCVkQ6AEIH­DAA#v=onepage&q=By­lo%20sedm%20dom%C5%A­F%20a%20v%20ka%C5%BEd%C3­%A9m%20z%20nich%20%C5%BE­ilo%20sedm%20ko%C4%8D­ek&f=false
.....

Vycházím tedy z češtiny, jde o můj pohled.
Který slovní druh pojmenovává věc? Podstatná jména. Ta označují názvy osob, zvířat, věcí, dějů, vlastností a vztahů..

V hádance jsou uvedena podst. jména: dům, kočka, myš, klasy, náprstky, zrní.

Nevím, v které době byla hádanka převzata do češtiny, zda byla nějak aktualizovaná, tedy, co se považovalo za věc.

Ve staré češtině se do věci řadila i zvířata, dnes jsou samostatnou skupinou – odborná čeština, třeba právnická, je jiná kategorie.

Takže historicky je v hádance 6 podst. jmen, tedy 6 věcí – dům, kočka, myš, klasy, náprstky, zrní.

V současné češtině – 4 podstatná jména = 4 věci – dům, klasy, náprstky, zrní.

I když je náprstek podstatné jméno, vyjadřuje množství, míru, stejně jako kilo, nemělo by se řadit mezi věci.

Děkuji za vaše názory.

Dnes při hledání na netu jsem narazila na matematický výsledek.

Sice hádanka používá jiné předměty, ale postup je stejný.

http://wallis­.wz.cz/hadanky/koc­ky-egypt/?START=75&OR­DERBY=-1

„Sedm lidí má po sedmi kočkách. Každá kočka sežere sedm myší. Každá myš sežere sedm klasů. Z každého klasu může vyrůst sedm měřic ječmene. Jak velké jsou jednotlivé počty a jejich celkový součet.“

Výsledek
7 lidí, 49 koček, 343 myší, 2401 klasů, 16807 měřic ječmene a celkem 19607

7 + 7 na 2. + 7 na 3. + 7 na 4.
7 na 5. + 7 na 6. = 19607

Nejlepší odpověď
led

1.vec = dom
2.vec = kočka
3.vec = myš
4.vec = obilný klas
5.vec = náprstek zrna

otázka neznela na celkový počet všetkých vyjmenovaných věcí
v opačnom prípade by vzorec bol 7+(77)+(777)+­(7777)+(77777)

Další odpovědi
marci1

5.

mosol

A pro příště, domácí úkoly neděláme.

JájsemRaibek

Takže po úvaze odpovím takto:
7 domů, v každém žije 7 koček, což je 49 a každá kočka zabila 7 myší, což je 343 myší.
Dále počítat nebudu.
Důvod? Zabitá myš nemohla sníst obilný klas a na snědeném obilném klasu se nemohlo urodit zrno.
Takže podle mě je výsledek jen domy, kočky a myši: 399 ks.

briketka10

  1. Dům 7
  2. Kočka 7
  3. Myš 7
  4. Klas 7
  5. Náprstek 7

5 × 7 = 35

Ajó na zrní jsem zapomněla ☹

GM

Celkem 3 věci: dům, klas a náprstek. Kočka a myš nejsou věci.

zjentek

Tak to je hádanka jako dělaná pro mě. Tak to máme sedm baráků, 2401 obilných klasů a 16807 náprstků, ovšem bude to těžký, když nevíme, kolik zrna se vejde do takovýho náprstku.

Drape, doporučuji tento kalkulátor:
https://www.go­ogle.cz/search?q=kal­kul%C3%A1tor+s+hla­sov%C3%BDm+v%C3%BDstu­pem&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=i3wXV5ShEML2U­tO-jOgJ#q=kalkula%C4%8Dka+s­+hlasov%C3%BDm+v­%C3%BDstupem

Drap

Netuším, zda
jsem se dopočítal správně. Vyšlo mi 18802. Pokud tam neni nikde nějaká klička, tak by to mělo tak být
7×7´=49kočekx7=343my­šíx7=2301klasůx7=16109zr­n. a potom:
49+343+2301+1­6109=18802
Myslím, že zadání neni jednoznačné. Pokud ho budeme brát doslova, tak musíme vyloučit kočky i myši. To nejsou přece věci. Zbude nám potom 7 domů,2301 klasu a 16109 náprstků. Dohromady tedy by to potom bylo 18407 věcí.

kajulinek.s

Chtěla bych upozornit „terry“ že pokud to pojala tímto způsobem, pak nesmí zapomenout započítat i ty domy.

domy (7) + kočky (7×7) + myši (7×7×7) + klasy (7×7×7×7) + náprstky zrní (7×7×7×7×7) = 7 + 49 + 343 + 2401 + 16807 = 19 607

J_K

Tato otázka má s matematikou souvislost až v 2. plánu.
Prioritní je pohled jazykový a právní.Pokud má být jednoznačné řešení, musíme vymezit pojem věc. Pokud toto není v zadání, musí platit z právního hlediska platné právo v místě a čase autora otázky.
Pojem „náprstek zrní“ je podle mého názoru také věc (kdyby ne, tak jedno auto by také byla jen jednotka množství a ne věc).
Zrní se v této úloze jako samostatná věc nevyskytuje.
Vlastní matematické řešení je triviální.
Jsem líný pátrat po právní stránce definice věci v době a místě autora úlohy.

metro

Jde o součet n členů geometrické posloupnosti, a1 = 7; q = 7; n=5
s5 = (q5−1)/(q-1)*a1 = (75−1)/(7–1)*7 = 16806/6*7 = 19607

terry

7 domů po 7 kočkách = 49 koček
49 koček zabilo po 7 myších = 343 myší
343 myší snědlo po 7 klasech = 2401 klas
2401 klas má teoreticky po 7 náprstcích zrní = 16807 náprstků
Obecně, pokud vše jmenované považuji za věci je součet 19600 blíže neurčených kusů / věcí.
Jde to tak pojmout?

pucipuci

Podle mě,je to stará slovní úloha z matematiky 7+7+7+(7×7).....

Šar.Střelec

V hádance jsou uvedena podst. jména: dům, kočka, myš, klasy, náprstky, zrní.
Ano to tam je,ale náprstky zrní,tam není čárka. To znamená jen to zrní.
Pokut by tam byla tak to je jiná.1dům+7ko­ček+7miší+7kla­sů+7zrn,což je=29
A to 29×7=203 jinak doufám,že jsem to vyřešíl.

Ivísek

Jde o vyjmenované věci a ty jsou tam zmíněny v celkovém počtu 9. Je to tak jednoduché. Musíte počítat zmíněná slova.

aztli

Tak řekl bych, že se tu dělá věda z něčeho co tou vědou není Je to starověký text, nejspíš je otázka, jak byl přeložen, dot možná z nedostatku jiného výraziva bylo užito obecného pojmu věc. Takže pojem věc, můžen znamenat také položky. A i člověk v seznamu je pložkou. Takže lépe by bylo toto neutrálně přeformulovat, kolik jej ednotlivých položek a kolik je všech položek., rep. entit. To ostatní jsou jen plytké dohady.

annas

Připomínku nahlaste autorovi knihy, z níž jsem čerpala. Nikdo vědu nehledá, ale hádanka vzbudila zájem

Sám nevíte, o co jde, takže nechte hádanku hádankou.

Zřejmě jste si nepřečetl vysvětlení, diskuzi, sama píši, že nevíme, co je věc. Vy to víte?

Napsaná hádanka je tak, jak je, jde spíš o jazykové myšlení, k tomu násobení. Ale zda je věc to či ono nikdo neví, takže je možné uvažovat a počítat.

Ale určitě vět není položka.

aztli

Věc je také položka, podobně i lidi v seznamu jsou položky. Jinak poskytujete tzv. knížecí rady. Sám víte ,že autorovi nelze odpovědět, takže jen řeči o ničem.

annas

Na otázku jsem nějak zapomněla. Když se dívám na odpovědi, jsou různé.. První správnou měl Drap, jenže bohužel chybně násobil.

Druhá byla led, která chce, aby si ostatní zopakovali násobení.

I některé další odpovědi byly správné, těm se omlouvám, bohužel uzavřít mohu jen jednou odpovědí.

Děkuji za pochopení i za snahu.

zjentek

Já bych si dovolil to ještě zkusit. Potřebuji ale čas. Je možné, až na řešení přindu, že tato čerstvá otázka již bude přimčená ;)

annas

Já na ni zapomněla, uzavírat ji zatím nebudu,, uvidíme, jak dlouho ji nechá otevřenou admin.

annas

Konzultovala jsem s matematiky, dostala jsem tyto odpovědi.

„Úloha tedy není matematická, ale na analýzu textu. Ani se nedivím, že řešení dosud nikdo nepublikoval, byl by opozicí bleskově rozcupován“

„Podle mě kočka a myš nejsou věci.
7 domů, 7×7 =49 koček, 7×49=343myší, 7×7×49 klasů, 7×7×7×49 náprstků obilí tj. celkem 19215.
V řešení ale počítají kočky i myši jako věci tj. o 392 víc tj. 19607. “

Takže existuje několik úhlů pohledu. Jak to myslel autor, se nedovíme.

Nebo – brát věc náprstek zrna jako celek? Nebo každou věc samostaatně.

led

záhady a rébusy mám rada, podporujú myslenie.
po overovaní si v spôsobe uvádzania váhy v staroveku
mám chybu v odpovedi v bode 5.
náprstek – nie je predmet, ale jednotka množstva, to znamená množstvo zrna,ktoré sa vojde do náprstku. To znamená, ak v tomto prípade hľadáme gramatický tvar – predmet, tak je to zrno.
správne má byť 5. zrno

je diskutabilné či mačku a myš, hodnotiť podľa
A/
1 – súčasnosti, keď zviera nie je definované ako vec,
B/
ak vychádzam z obdobia vzniku hádanky, podľa:
2 – Starého Egypta, keď mačka bola predstaviteľom božstva, opäť nie vec, ale myš bola považovaná za súčasť potravy, teda
vec – je len myš, ale mačka nie je vec
3 – staroveku všeobecne, keď aj mačka aj myš boli súčasťou potravinového reťazca – teda veci

terry

Led > pod textem je otázka ohledně celkového počtu věcí.
Tak nevím, jak brát celkový počet.

led

V doplnku je jasne napísané vysvetlenie
zjavne to 3 užívatelia pochopili

JájsemRaibek

Někdo za věc počítá náprstek, protože se urodilo 7 náprstků zrna. Jenže podlě mě je to nikoli věc, ale jednotka objemu.

annas

Ad mosol,. když si přečtěte odkaz, zjistíte, že nejde o DÚ.
Navíc jsem už „odrostlejší“, takže do školy nechodím.

zjentek

Marci1, ty myši podle novýho zákoníku už nejsou věc ..ale možná máš taky pravdu, pokud ti uznají ten zákoník z tý jejich doby a bůhví, jak si tam vedla zvířata…

marci1

No právě, ale řešení neznám, jen jsem hádala (když je to hádanka).:-)

Drap

Nepoužívám kalkulátor, ale myslím, že jsi to ty nespočítal dobře. Otázka zněla kolik jer celkem všech věcí, To znamená, že musíš sečíst jednotlivé položky a to jsi neudělal.

zjentek

Drape, tak promiň, ale loupnul ses u klasů o stovku, tak jsem si myslel, že už třeba nevidíš na displej, ale když teď víme, že to počítáš z hlavy, tak už to teď smysl dává. Drž se při síle!