Sasuke

Jak vyjádřit ze vztahu x ?

x.y+20=z

a ještě jsem se chtěl zeptat proč všechno na nultou je 1? děkuji

Nejlepší odpověď
chudst

Pokud nasobite, delite, vzdy pocitate s celou stranou rovnice. Nelze tedy udelat: x+20=z/y.

V tomto pripade bych tedy zacal tim, ze odectu od obou stran rovnice 20.
x*y+20(-20)=z-20
x*y=z-20

A nyni pristupuji k tomu, ze celou rovnici mohu podelit cislem y.

(x*y)/y=(z-20)/y
x=(z-20)/y === coz je take vas vysledek.

=============­======================
Co se tyce vasi druhe otazky – kdyz nasobite cisla o stejnem zakladu na „n-tou“, tak se mocniny scitaji [(23)*(24) = 27].

Pokud je „n-ta“ mocnina zaporna, odcitaji se (a pise se to posleze do jmenovatele). [(2−3)*(2−4) = (2−7) = 1/(27)].

Vezmeme si tedy priklad, ze ktereho odvodime, proc je cokoli na nultou 1.
Vezmeme si cislo „x1“ a „x−1“. Jinak receno: (x1)(x−1). Jinak receno „x^(1–1)“. Jinak receno: „x0“. Pokud to v tom porad nevidite, tak si jednoduse prepiste (x1)(x−1) na „x/x“. Rika se tomu jednoduse kraceni: x/x (neboli „x – ci to vase ‚cokoli‘ – na nultou“) je jedna :)

Další odpovědi
quentos

z-20, to celé lomeno ypsilonem.

Druhou otázku nechám na někoho povolanějšího

mistrFlanwen

2. otázka:
Ukážu to na příkladu:
Máš x na druhou lomeno x na druhou (výsledek je 1). Abys jmenovatele dostal do čitatele, musíš mu hodit do mocniny -. Po této úpravě ti vyjde výraz x na druhou krát x na minus druhou. Při násobení stejného základu se mocniny sčítají, takže 2+(-2)=0

Výsledek je x na nultou=1.
Vyjde zase jednička.

Nebo ještě jinak:
Měj číslo 3 na druhou. Abys došel k 3 na třetí, musíš 3 na druhou vynásobit 3. Pokud chceš dojít k 3 na prvou musíš naopak 3 na druhou vydělit třemi a když to uděláš 2× – tj. 9 vyjde ti 3 na nultou a to je opět 1

Drap

Vyjádřit x ? převeď z jedné strany rovnice na druhou tak, aby ti zůstalo na jedné straně x a máš to.