JájsemRaibek

Proč vlastně jednička a nula?

Počítače a vše kolem nich se točí kolem jedničky a nuly. I tento text je vlastně shluk jedniček a nul.
Otázka však zní: Proč vlastně jednička a nula? Proč ne jiné číslo? Nula není nic, nula není ani v římském číslování. Tak proč ne třeba jednička a dvojka nebo vůbec úplně jiná čísla, třeba 6 a 7?

Nejlepší odpověď
Arne1

předpokládám, že se to učí už děti na základce.
Vychází se z elektrických obvodů: vypnuto (proud neteče) =0, zapnuto (proud teče) = 1. Ony ty obvody v počítačích právě s těmito hodnotami proudu pracují.

Další odpovědi
autacek

Odpověděl sis sám, protože nula není nic a jednička je něco 🙂 Jak primitivní a co se s tím dá všechno dělat. 🙂

Kepler

Nula a jednička znamená ano, nebo ne. Je to nejjednodušší matematický systém. Každé číslo se dá vyjádřit pomocí nul a jedniček. Pro PC je to ideální systém, délkou zápisu miliónkrát převýší svou rychlostí.

Pruzkumnik

Je to jednoduché představ si RAM paměť, zjednodušeně jako spousty kondenzátorů, když je kondenzátor nabitý je to jednička, když je kondenzátor vybitý je to nula.
Teď si představ že by se používal na pc desítková soustava
Znamenalo by to to že bys musel kondenzátor třeba nabít na 8V další na 4V, k tomu bys potřeboval ještě nějakej obvod kterej by vyhodnocoval velikost napětí, nikoliv přítomnost jako je to u dvojkové soustavy
Nemluvě o tom že kondenzátor se ti stejně jako baterie samovolně pomalu vybíjet, a s klesajícím nábojem klesá napětí, ještě by mohlo docházet tedy k chybám
Plus bys ještě potřeboval obvod kterej by ten kondenzátor na tu správnou hodnotu nabil

Tak co, už víš proč jedničky a nuly? 😛

Dochy

Tipicky zapnuto/vypnuto. V elektrotechnice základní stavy. Začátky jakéhokoli složitějšího automatizovaného řízení byli s pomocí relátek, což jsou elektromagneticky ovládané spínače (Jo, byli i jiné směry: mechanický, pneumatický,… někde v muzeích jsou k vidění tkalcovské stavy řízené děrnými štítky (svázanými, provrtanými prkénky) několik set let staré). A proč ne 6 a 7? Protože by se s nimi blbě počítalo. Jak s hodnotami 6 a 7 jednoduše vyjádříš 0 a 1? Ale s nulou a jedničkou snadno vyjádříš i tu 6 a 7. Číselná řada 0 1 2 3 4 5 6 7 8… je pro nás základ, jsme schopni počítat v různých číselných soustavách, ale při základu „n“ je pro nás přirozené vzít prvních „n“ cifer z této řady. Ve dvojkové soustavě je to ta 0 a 1.

anonym

Jde o to nějak pojmenovat dva odlišné stavy (zapnuto/vypnuto, něco/nic, ano/ne, pravda/nepravda, 1/0) je uplně jedno jak je pojmenujete ale protože programátoři jsou současně matematici padla volba naprosto logicky a intuitivně na symboly 0 a 1 …

mzm

Protože se lidi tak dohodli. Jak píše ge0rge jde o zap/vyp. Označte si stav zapnuto klidně „6“ a vypnuto „7“, definujte jak se s tím nakládá (např 6+7=6, 6+6=67, atd) a bude to fungovat taky…

aztli

Aby se dalo cokoliv rozumně vyjádřit číselně, je třeba užívat poziční soustavu a ta MUSÍ obsahovat NULU. A jelikož el obvod umožňuje nejjednodušeji rozlišovat dva stavy, a minimální z-adická číselná soustava je dvojková, musí být stavu, kdy proud neprochází, či je náboj nulový, být odpovídající symbol NULA. Druhému stavu, proud prochází či je náboj nenulový ,se musí přiřadit číslice následující, tedy 1. Více jich dvojková soustava prostě ani mít nemůže. A uměle označovat binární symboly jinými znaky je zbytečné. Ano, u 16-kové poziční soustavy, z nedostatku jiných znaků, je desítce přiřazen symbol A, jedenáctce B, patnáctce F

anonym

zkuste trošku oprášit znalosti z matematiky a zjistěte si něco málo o číselných soustavách, binární, desítkové, osmičkové, šestnáctkové … pochopíte velmi snadno proč 1 a 0 🙂