Avatar uživatele
Registrovaný

Je v pořádku nosit křížek na krku jako křesťanka?

Dobrý den, snažím se být křesťankou ale nejsem zletilá ani pokřtěná. Je pro křesťana dobré nosit na krku malé náhrdelníky s křížem? Někde jsem četla že ne, jinde zas že kříž je přeci symbolem křesťanství takže rozhodně ano... osobně souhlasím s tím druhým názorem ale nejsem si jistá...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ano (prosím okomentujte)

Ano, môžte ho nosiť aj keď krstu. Môžte ho nosiť ako symbol určitého vyznania (pozor tie krížiky sú rôzne podľa jednotlivých "odnoží"), je však dôležité vedieť, čo znamená a prečo je práve taký, aký je. Názory, ktoré hlása kresťanstvo, nájdete aj v iných náboženstvách, preto aj to musite byť schopná vysvetliť, prečo práve kresťanstvo a nie napríklad konfucianismus, budhizmus (v poslednej dobe pomerne dosť propagovaný v ČR), či nejaká iná východná viera, alebo hoci viera v Quetzalcoatla/Kukulkana (Mayovia)
http://cs.wikipedia.org/…
http://cs.wikipedia.org/…
http://cs.wikipedia.org/…

Doplňuji:
doplnenie v diskusii...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Ano (prosím okomentujte)

Doplňuji:
Přesněji řečeno - záleží, jak to člověk vnímá....

Kříž se během staletí v podstatě stal jakýmsi symbolem univerzálním křesťanství a mnozí lidé, včetně většiny křesťanů ho tak vnímají. Má to jen tři takové sporné body - 1) ten kříž byl Římany bežně používaný nástroj určený k popravám zločinců a nepohodlných osob. 2) Ve středověku byl často používán i k okultním praktikám, byť často pod zástěrkou křesťanství. 3) Občas se křížky na krku nebo na náušnicích dostanou do módy a pak je nosí i naprosto nevěřící lidé.
Pokud ale křížkem chceš vyjádřit svou víru, není to špatně a okolí nejspíš pochopí, co tím chceš říci. Prostě to ten symbol je.

Jako křesťanka ale mám ještě jednu připomínku. Ten křížek z člověka křesťana neudělá. Křesťanství není tak úplně náboženství založené na symbolech na tom, co má člověk na sobě, je to smysl, způsob života, určitě s sebou nese (nebo měl by nést) určitý vzorec chování atd., ale křesťan člověk může být i bez křížků a jiných symbolů a naopak lidé, kteří takové věci nosí, nemusí nutně být skutečnými křesťany.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano (prosím okomentujte)

Doplňuji:
Samozřejmě je to normální. Ovšem, jak říkáš nejsi pokřtěná tak se ti může stát, že tě někdo osloví s tím : Co to znamená? a ty nebudeš vědět. Navrhuji zajít za knězem a požádat o křest.


Avatar uživatele
Zlatý

Ne (prosím okomentujte)

kríž je symbolom náboženstva (nie viery).
keďže ako (západná) spoločnosť odsudzujeme náboženské symboly iných náboženstiev (islam - napr. burka, indické náboženstvá - svastika), nie je z morálneho hľadiska správne krížik nosiť.

ak chcete ako veriaca dať najavo, že ste veriaca (nie členka nejakého náboženstva), žite podľa svojej viery - tým dáte dostatočne najavo svoju vieru, resp. snahu žiť v duchu tejto viery.
Doplňuji:
len pre zaujímavosť:

... Bylo spočítáno, že bůh podle bible zabil přímo 371.186 a přes 2 miliony nechal zabít svými lidmi. Tento součet ale nezahrnuje potopu světa, Sodomu a Gomoru, Egyptské prvorozené a další pohromy, u kterých se v bibli neuvádí přesné číslo počtu zabitých....

zdroj: http://www.osel.cz/… (Biblické násilí)


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano (prosím okomentujte)

Doplňuji:
Nemusí to být povinné, to určitě ne ;)


Avatar uživatele
Registrovaný

Ano (prosím okomentujte)

"Je pro křesťana dobré nosit na krku malé náhrdelníky s křížem?"
Souhlasím s Nuk Nuk, křížek na krku je pěkné vyjádření vlastní víry pro ostatní, jestli pro tebe znamená víc, je to čistě tvoje věc. Jestli je to dobré, nebo ne je jen úhel pohledu. Mne osobně nenapadá situace, kdy by to bylo nevhodné (pominu-li setkání radiklálních islamistů).

"..snažím se být křesťankou ale nejsem zletilá ani pokřtěná." Nemusíš být zletilá ani pokřtěná. Křesťankou musíš být hlavně v srdci. Vše ostatní jsou formality.
Martin Luther nakonec dokonce odmítl papeže (jako nefunkční mechanismus) a své svědomí mu nadřídil. A protestanství bylo na světě.
Důležitý je tvůj osobní vztah ke své víře a Bohu.Doplňuji:
pro arygnoc:
"kríž je symbolom náboženstva (nie viery)"
Obecně ano. Pokud ho máš na krku, je to ale symbol tvé víry.

"keďže ako (západná) spoločnosť odsudzujeme náboženské symboly iných náboženstiev (islam - napr. burka, indické náboženstvá - svastika), nie je z morálneho hľadiska správne krížik nosiť."
Tady bych byl rád, kdyby jsi mluvil za sebe. Já burku neodsuzuji (ale odmítám si ji nechat vnucovat) a proti Islámu (možná zatím) nic nemám.
Proti Indické svastice už vůbec ne. Proč bych měl? Je to symbol symbol blahobytu a bohatství. V částech Indie nosí červenou svastiku doktoři tak, jako u nás červený kříž.

"ak chcete ako veriaca dať najavo, že ste veriaca (nie členka nejakého náboženstva), žite podľa svojej viery - tým dáte dostatočne najavo svoju vieru, resp. snahu žiť v duchu tejto viery."
No.. myslím, že skutečného křesťana právě pro svou víru nepoznáte, ale o tom by se dalo polemizovat. .)


Avatar uživatele
Registrovaný

Ano (prosím okomentujte)

zdravím Tě, Beatab,

křížek sám o sobě není nic. Je jen věcí. Záleží na Tvé motivaci...mnoho lidí hledá v těchto předmětech magickou moc a "spoléhá" se na ně, že pro ně budou mít nějaký význam či moc. Pokud je motivace založena na tomto, je to mimo...Bůh touží po vztahu s člověkem a touží po tom, aby se spoléhal výhradně na něj...pokud takto člověk žije, pak nevidím v nošení křížku problém (pouze jako symbol toho, čím křesťanství je - viz http://www.buh-krestanstvi.cz/…. Osobně mám však problém s křížky, kde je "postavička" Ježíše. Tuto symboliku nesdílím, protože Ježíš už na kříži není - byl vzkříšen.

Dočetl jsem se tady ve starší otázce názory, co by se stalo, kdyby se zjistilo, že Ježíš neexistoval. Někteří diskutující přikyvovali a tvrdili, že věřící ignorují vědecká zjištění...kéž by věděli, že věda naopak křesťanství podporuje v mnoha ohledech - např. mnohé články zde - http://www.buh-krestanstvi.cz/…

Nemluvě o tom, že historicita Ježíše je nevyvratitelný historický fakt (o tom nepochybuje žádný seriózní (i ateistický) historik.

Proto neřeš ani tak křížky, hledej vztah s tím, kdo na takovém kříži zemřel, abys ty mohla žít:)

Hezký den

Zdroj: www.buh-krestanstvi.cz


Avatar uživatele
Registrovaný

Ne (prosím okomentujte)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Roman71

Pozdě, ale přece.. Jednoznačně NE.
Poznávacím znamením skutečných křesťanů není křížek na krku, ale láska k Bohu a bližním. Historie kříže sahá hluboko do předkřesťanské éry (symbol boha Tamuze). A dodávám, že jako symbol "křesťanství" byl ustanoven římským císařem Konstantinem až ve 3.století našeho letopočtu. V podstatě se skutečným křesťanstvím nemá nic společného, protože Ježíš byl přibit na kůl, nikoliv na dva kusy dřeva, spojené ve tvaru kříže. Důkazy o tom existují a to přímo z Bible.

Avatar uživatele
Bronzový

Roman71

A ještě mne napadla jedna myšlenka z citátu:
"Kdyby Ježíše utopili, nosil bys na krku akvárko?"

Ježíš byl potupným způsobem na popud farizeů pontským Pilátem dán zbičovat a popravit. Pokud máš k Ježíši Kristu osobní vztah, dej to najevo následováním jeho příkladu v lásce k jeho nebeskému Otci. Přece nebudeš nosit na krku vražedný nástroj, na kterém byl připraven o život někdo, kdo je blízký tvému srdci..

Avatar uživatele
Zlatý

led

Prepáčte rýchle prstíky:"Ano, môžte ho nosiť aj keď krstu" má byť: "Ano, môžte ho nosiť, aj keď krstu ste sa nezúčastnili."
Najhoršie je, ak niekto nosí ozdobu, alebo nápis na tričku a nevie, čo to znamená.

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

led:

keby ste vedela, koľko kresťanov o svojej viere vôbec nič nevie.
práve tí nosia kríž/ik ako ozdobu.

neveriaci by ho totiž na krk nevzal, je to symbol zla (viď. dodatok u odpovede).

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.