Umřel Ježíš Kristus na kříži, nebo na kůlu? A jak je to se svatým křížem?

https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/zemrel-jezis-na-krizi-nebo-na-kulu

Nedávno jsem se bavil s ´´jihovistou´´, říkal, že nechodí do kostela protože na to nevěří, na různé kříže, že Kristus neumřel na kříži, že kříž je výmysl katolické církve, která vznikla pořádně až po smrti Ježíše Krista, která je plná lží a manipulování s lidmi.

Což o to, prý je symbol kříže symbol zla.
https://enigma­plus.cz/krestan­sky-kriz-ochranny-symbol-nebo-hrozba-pro-nase-zdravi/
Zajímavé co píše pán dole v komentářích:

To, že kř. kříž ubírá životní energii, si jednoduše vyzkoušejte sami kineziologickým testem a sami si pak s poznáním naložte jak chcete. Osoba natáhne ruku, druhou má dolů. Druhý se mu snaží dvoumi prsty ruku sklopit dolů, tím se otestuje jakou sílu má dotyčný, držet nataženou ruku v rovině. Když si pak do druhé ruky vezme mobil, nebo kř.kříž, nebo číslo 666 zmačkaný papír, dochází ihned přes dlaňovou čakru a meridiány k oslabení dotyčnými energiemi a člověk viditelně přestane mít v natažené ruce sílu odolávat dvoum prstům.. Když do druhé ruky ale vezme silný křišťál nebo jablíčko, naopak má v natažené ruce větší sílu a téměř ji nejde sklopit dvěmi prsty. Vždyt si to vyzkoušejte, je to fyzika, žádný zázrak. Stejně jako rezonance a to že symboly působí a vyzařují. Které a jak, to si taky vyzkoušejte – už víte jak, návod je zde – běžný test rukou používaný v Kineziologii

Nejlepší odpověď
annas

Nevycházím ze Svědků Jehovových, ale pokusila jsem se najít informace, které napsali vědci.

"Otázka, co způsobilo smrt Ježíše Krista na kříži, zaměstnávala vědce už řadu let.

"Po zbičování přivázali vojáci ruce odsouzence k dlouhému trámu, který položili na krk. Jednalo o patibulum, příčné břevno kříže, které si dotyčný musel donést na místo popravy. Jak vyplývá z římských pramenů, nejčastěji se k ukřižování používal kříž ve tvaru písmene T. Jeho svislá část, zvaná stipes, byla na popravišti stabilně vztyčena a na její vrcholek pouze vojáci vyzdvihovali patibulum s odsouzeným. Ten měl k břevnu přivázané obě roztažené ruce, a byla-li poprava ještě vystupňována, byly obě paže přibity hřeby.

Jakmile byl nešťastník vyzdvižen na stipes, následovala další muka. Vojáci mu ke svislému břevnu přibili nohy. Až donedávna i lékaři soudili, že hřeb procházel přední stranou nártů, jak ukazují četná vyobrazení Ježíše. Skutečnost však byla jiná – mnohem horší.

V roce 1968 prováděli archeologové vykopávky v okrajové čtvrti Jeruzaléma. Narazili přitom na hrob muže jménem Jehonanan. Při průzkumu jeho ostatků vyšlo najevo, že dotyčný byl ukřižován. Nasvědčoval tomu mohutný hřeb, který byl zaražen do jedné z patních kostí. Tento objev zcela změnil doposud panující představy o technice ukřižování. Římané totiž nepřibíjeli odsouzeného skrze nárty. Pokrčili mu nohy podél svislého břevna a pak mu k němu přibili obě patní kosti.
Tím byla po formální stránce poprava dokončena"

http://www.ma­gazin2000.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=190:kris­tus&catid=22:23-2011&Itemid=17

Takže nejčastěji se používal kříž.

"V Novém zákoně se uvádí, že Ježíš byl popraven připevněním na dřevo nebo kříž, v originále stauros. Jeho podoba není známá, často se předpokládá latinský kříž, ale také kříž tvaru T.

Řecký výraz stauros, latinsky crux původně označoval kůl pro přivazování nebo napichování odsouzenců. V Ježíšově době býval tento kůl vztyčen na místě popravy a zločinci si na místo popravy sami nosili příčné břevno, lat. patibulum"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Uk%C5%99i%C5%BE­ov%C3%A1n%C3%AD_Je%C5%BE­%C3%AD%C5%A1e_Kris­ta

Takže záleží na vás, čemu věříte.

Symbol kříže.

https://www.psycho­logiechaosu.cz/sym­boly-znameni/rovno­ramenny-kriz/
Kříž je symbolem ochrany – vstřebává zápornou energii a přeměňuje ji na pozitivní, symbolizuje harmonii přírody – jako sluneční symbol vyjadřuje čtyři světové strany atd.

Opět opakuji, jsou různé informace, záleží na tom, která vám připadá pravděpodobnější a zda některé věříte.

--

Další odpovědi
Kepler

Já na takovéto symboly a pavědy nevěřím. Ale s tím křížem jsem taky něco četl, že ten symbol vznikl později. Byl to obvyklý odstrašující římský způsob mučení a popravy, jenže se nepřibíjelo na kříž ale na břevna tvaru T.

Drap

To jestli věříš blábolům popleteného jehovisty je tvoje věc, proč s tím ale otravuješ nás? Zkus se zamyslet a položit někdy solidní otázku a ne blafy které hledáš na netu. Aby se ti lépe přemýšlelo, děj si konzervovanou okurku a doplňky stravy to vylepši.

Edison

No, by si měl asi kapku nastudovat historii. Smrt na kříži byl starý římský trest. Symbolem zla je obrácený kříž: Podle pověsti byl sv. Petr ukřižován hlavou dolů, protože se sám cítil nehoden být ukřižován vzpřímeně jako Kristus. Obrácený kříž se proto stal symbolem pokory. Má podobný symbolický význam, jako obracený strom života – duchovní síla má kořeny v nebi, odkud sahá k zemi.

V dnešní době ho z nevysvětlitelných důvodů převzali satanisté a považují ho spolu s obráceným pentagramem za svůj symbol. Osobně si myslím, že se pokusili (jak je u nich typické) nějak přetvořit křesťanský kříž, ale zapomněli, že Obrácený Kříž už dávno jako symbol existuje.

Zdroj: http://www.sym­boly.mysteria­.cz/Symboly/Kriz-Obraceny.htm

marci1

Jen pro info, jak si představují Jehovisté Ježíše na kůlu:
https://slide­player.cz/sli­de/11561848/

anonym

Drápe, dám ti nominaci, ironicky. Pokud se ti něco nelíbí, nemusíš na to odpovídat kašpare, proč odpovídáš když tě to nezajímá? Proč píšeš nás když píšeš z profilu Drap, ty zastupuješ ostatní na téhle stránky ty kašpare ? Takový kecy miluju.
Po prvé dostaneš nonimaci za špatnou odpověď. Nikdo tě nenutí odpovídat, jenže ty potřebuješ ty bodíky viď kašpare 😁 bodíky bodíky 😁 Tak odpovíš na cokoli jakkoli 😁
Já se zeptal + k tomu přiložil pár odkazů a informací k tomu, aby se odpovídající líp orientoval a napsal solidní odpověď.
Ale u tebe Drap, já pokaždé vidím jen krátkou odpověď. Odpovíš na vše, ale na prd 😁 Zlatá Annas, na její odpovědi nikdy mít nebudeš, a v tomhle ohledu nasbírané body nehraji roli, si průměrnej odpovídatel…škoda že nemůžu tvoje odpovědi a Ivzez odpovědi nějak zakrýt, nepotřebuju od Vás odpovědi. Neodpovídej na moje otázky, nech si je, děkuji.

anonym

Kašlu na to, nominaci dám Annas, podívej se, ani to nemusím psát a napíše 10× větší odpověď i s odkazy kde svoje tvrzení potvrdí. Tomu se říká profesionální odpověď. Dráááápe

EKSOT123

Kevine, jen na doplnění, chápat kříž v souvislosti s nějakými energiemi je zcestné. Křesťané nosí křížky, mají křížky v bytě, kříže kolem cest, na hrobech atd., ne kvůli energiím. Myslím že to víš, jen, že to tu dost jasně nezaznělo. Vždy jde v první řadě o vyjádření vztahu. Tady o vyjádření důvěry člověka, že ho Bůh provází v životě, že je mu na blízku na cestách, že mu bude milosrdný po smrti. Protestanté protestují i proti přemíře křížů, a používají daleko méně. Ano, používat je možno různé symboly připomínající Krista a Boha, ale pro mě je kříž to nejcennější, co Kristus podstoupil za nás, v kříži je jistota. Ale přiznám se, že doma jej sice mám, ale na krku křížek nenosím. Nerad cokoli nosím.