Danina65

Proč ukřižovali právě Ježíše?

Trochu mi to vrtá hlavou, takových co kázali a zkoušeli najít své přivržence přece muselo být hodně. Pokud tedy přijmeme fakt, že se to opravdu stalo.

Všem děkuji za odpovědi, nicméně, pokud by bylo podobných hlasatelů víry třeba padesát, proč byl vybrán právě on? Čím byl tak výjimečný?Podstatu procesu chápu, nikoli výběr konkrétní osoby.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejsem zrovna jako ateista odborník, ale myslím si že to bylo kvůli tomu, že svým učením dost prudil Židy. Obrátili se na Herodese, římského správce provincie, ale ten se do toho nechtěl míchat. Takže Židé uspořádali veřejný lynč. I uvnitř křesťanské církve bylo nemálo rebelů (Hus, Luther, Viklef), kdo nedržel hubu a krok, zle na to doplatil.

Další odpovědi
annas

Jižíš byl ukřižvaný za rouhání – za to, že se prohlašoval za Boha. Právě proto ho odsoudili k smrti. Přece konal zázraky, uzdravoval nemocné, křísil mrtvé . Právě zázraky dokazovaly jeho božství.

Vždyť král Herodes, který dal zavraždit neviňátka, malý Ježíš se zachránil, věřil proroctví, že se v Betlémě narodil budoucí židovský král – konkurent, který by Heroda mohl připravit o trůn

"Nový zákon říká, že Ježíš Kristus zemřel za naše hříchy, abychom skrze něj měli podíl na věčném životě.

Neboť tak Bůh miluje svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. – Jan 3:16

Předal jsem vám především to, co jsem také sám přijal, že Kristus zemřel za naše hříchy podle Písem… – 1.Korintským 15:3

Když Pavel řekl, že “Kristus zemřel za naše hříchy podle Písem”, odkazoval se na Starý zákon, který předpovídal, že Ježíš zemře za hříchy lidstva. Izaiáš vysvětluje jakým utrpením bude muset Mesiáš projít, aby tak odčinil naše hříchy:"
http://www.ad­cz.cz/bible-a-vira/clanky-bible-a-vira/bozi-plan-na-odstraneni-hrichu/proc-jezis-zemrel/

Další podrobnosti
"Protože byl přesvědčen, že potřebujeme zachránit, že potřebujeme odpuštění, zašel kvůli nám neuvěřitelně daleko. Když na kříži trpěl a umíral, nebylo to jen symbolické vyjádření lásky. Z jeho hlediska to byla nutnost. Šlo o to, že buď zemřeme my a budeme od něj navěky odděleni kvůli svému hříchu, nebo zemře on, abychom my zemřít nemuseli. Aby nám mohlo být odpuštěno. Abychom ho mohli znát, a to navěky.

Bible tuto skutečnost popisuje následujícími slovy: „Sotva kdo je hotov podstoupit smrt za spravedlivého člověka, i když za takového by se snad někdo odvážil nasadit život. Bůh však prokazuje svou lásku k nám tím, že Kristus za nás zemřel, když jsme ještě byli hříšní.“ (Římanům 5,7–8)

Několik hodin před ukřižováním vyjádřil Ježíš s plným vědomím nastávající smrti na kříži a vzkříšení svůj záměr v rozmluvě s Otcem: „… a svět aby poznal, že ty jsi mě poslal a zamiloval sis je t

"Papež Benedikt napsal podrobnou teologickou studii, v níž dokládá, že Židé nenesou kolektivní vinu na ukřižování Krusta.

Dokazuje, že za justičním omylem a popravou Ježíše stála pouze chrámová aristokracie a stoupenci povstalce Barabáše. Ten byl ušetřen, a místo něj šel na kříž Ježíš – přičemž podle některých starších textových verzí měl také Barabáš tehdy obvyklé křestní jméno Ješua, tedy Ježíš."
http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/zpravy/_zpra­va/papez-dokazuje-ze-zide-nemohou-za-ukrizovani-jezise--859324

Jako u většiny historických událostí se informace vykládají různě. Také záleží na tom, z kterého pohledu se na ukřižován kdo dívá – křesťanského nebo nekřesťanského.

Pro křesťany je Ježíš Kristus očekávaným Mesiášem, Spasitelem, Bohem, který lidem přinesl spásu. Je jediným prostředníkem mezi Bohem a lidmi prostřednictvím Ducha svatého.

dudu

Ježíš byl ve své době cosi jako kverulant a revolucionář. Šířením svých názorů na lepší uspořádání světa štval především židovskou obec. Ti si opakovaně ztěžovali u Ponského Piláta, až tento regionální vládce rozhodl o provedení zminěné exekuce. Jako často i v tomto případě zřejmě bylo všechno jinak. Existují indicie, že Ježíš po fingované popravě zemřel ve vysokém věku kdesi v Indii.

Kelt

Takto jsem si otázku nikdy nepoložil. Vládnoucí představitelé povolují určitou toleranci, co ostatní mohou, pokud někdo poruší tyto normy, tak za ně pyká. A není jen Hus, Ježíš, ale i Bruno a jiní.

Drap

Že se to opravdu stalo lze považovat za již prokázané. Byl zkrátka ve špatný čas na špatném místě.

Roman71

Jak je napsáno v Janově evangeliu 3:16–17:

„Bůh totiž tak velice miloval svět, že dal svého jediného zplozeného Syna, aby žádný, kdo v něj projevuje víru, nebyl zahuben, ale měl věčný život. Vždyť Bůh neposlal svého Syna na svět, aby soudil svět, ale aby byl svět skrze něho zachráněn.“

..a proč právě Ježíš? Věděl to, že jde na zem položit svůj dokonalý život za všechny hříchy všech lidí? Ano, věděl a byl na to svým otcem připravován dlouho před tím, než byl přenesen do lůna panny Marie.

Je z toho vidět, jak velkou lásku Pravý Bůh Jehova (hebrejsky JHVH) ke svým stvořením má, a jam moc lidi miluje i samotný Ježíš, Syn Pravého Boha.
Ještě větší lásku Boha k lidem pochopíme už jen z toho, že Ježíš je „prvorozeným všeho stvoření“, v podstatě první anděl, kterého Jehova stvořil osobně, potom spolu tvořili další anděly.

Bůh za naše životy dal to nejcennější co má, to co mu je nejbližší – největší dar lidstvu – svého prvorozeného Syna. Ježíš, stejně jako Adam (než zhřešil), byl dokonalý člověk (bez hříchu) a proto mohl dát rovnocenné výkupné za lidstvo – svůj dokonalý život za dokonalý život pro všechny lidi. To co Adam zmařil, Ježíš napravil. Nikdo jiný na zemi to za Ježíše nemohl udělat.

annas

Ad kapitán,

zapomněl jste, že Bůh je v trojjediné pdobě jako Bůh otec, Bůj syn a Duch svatý. Takže v tomto smyslu je i Ježíš Bůh.

V mém odkazu jsou citace z Bible.

Ale názory se různ …

Roman71

A ještě jeden zajímavý postřeh.. 5.Mojžíšova 21:22–23 a Galatským 3:13. Po srovnání těchto dvou veršů a dohledání dodatků v překladech Biblí je jasné, že původně místo kříže byl v Písmech kůl.
Že byl kříž ustanoven až za císaře Konstantina, jako symbol (odpadlého – pravému křesťanství velmi vzdáleného) takzvaného křesťanství, církve taktně mlčí.

Mimochodem, poznávacím znamením pravých křesťanů není nějaký symbol, ale láska (Jan 13:34, 35; Římanům 13:8).

Roman71

Ad Annas,

to co o trojici tvrdíte, se v Bibli nevyskytuje (ani náznakem). Stejně tak to, že by se Ježíš prohlašoval za Boha, rovného svému Otci. Takto to viděli farizeové – ti tvrdili, že se (podle jejich závěrů) Ježíš prohlašoval za Boha a to byla právě záminka k tomu, aby byl odsouzen a přibit na kůl (viz Jan 5:18; Filipanům 2:5–7 (Bible21); Matouš 26:59–68; Galatským 3:13; 5.Mojžíšova 21:22,23).

Nic proti vám annas, ale mám pocit, že čerpáte z katecheze a ne z Písma. Nauky o trojici, pekle, očistci a další jim podobné, pocházejí právě z dílen katolické církve 😉

annas

Proč? Napsala jsem to v prvním odstavci.

To nestačí, že byl předpovězený prorokem jako Mesiáš, že dělal zázraky atd.? To je přece konkrétní jedinec, to každému nebylo umožněno. To je přec konkrétní osoba. Stejně pak jeho narození atd.

Samozřejmě to je výklad křesťanský. Uvádějí tak i evangelia v NZ.

Kepler

Danina: asi byl ze všech nejnebezpečnější a nejvíc židy pobuřoval.

Drap

Nebyl jediný. Takových mučedníků byla celá řada. O nich se však nepíše a dávno se zapomnělo. Ježiš je stále v pamětích, protože z něho vychází křesťanství.

Kepler

Omlouvám se, spletl jsem si Heroda s Pilátem.