College

Existuje člověk, který je bez hříchu?

Ve většině náboženských a filosofických tradicí se souhlasí s tím, že každý člověk je náchylný ke hříchu. Hřích je chápán jako odchylka od morálního zákona nebo božské vůle. V křesťanství se věří, že všichni lidé jsou hříšníci a potřebují Boží milost a odpouštění. To je základním předpokladem pro existenci spásy a vztahu s Bohem.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
elkon

Jiná odpověď

Pro mě, jako ateistu jsou to nesmysly. Je to jen bič na věřící.

Další odpovědi
da ny

Jiná odpověď

Je naprosto přirozené, že podle dogmat křesťanství je člověk nádoba hříšná.
Faráře nevyjímaje. Ti katoličtí hřešili zcela bezostyšně nejvíce. Pokrytecky se párkrát pomodlili a byli v klidu …. 😉
Lidem prodávali odpustky. Později bič, tedy „jen“ strašili a drželi jen v určité poslušnosti.

paul1

Ne

Z náboženského hlediska ne, každý je hříšný více, či méně.

Roman71

Ne

I když si současný člověk hřích nepřipouští, je stále pod jeho vlivem. Hřích znamená nedokonalost, proto trpíme nemocemi, stárneme a umíráme – to vše na základě zděděného hříchu po našich prapředcích.

Nutno dodat, že tohle žádné církevní „odpustky“ nedokázou napravit. Tohle dokázal v historii lidstva jen dokonalý Boží Syn ježíš Kristus tím, že zemřel za všechny lidi (i ty, kteří v něj nevěřili a nevěří). Jedině tak nám můžou být odpuštěny všechny hříchy (včetně toho zděděného).

Jan 3:16.17 uvádí:
„Vždyť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby nikdo, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život. Bůh totiž neposlal svého Syna do světa, aby svět soudil, ale aby byl prostřednictvím něho svět zachráněn. Kdo v něj věří, nebude souzen. Kdo nevěří, je už odsouzen, protože nevěří ve jméno jediného* Božího Syna.“

Jan 17:3 dodává:
„K věčnému životu vede to, že poznávají tebe, jediného pravého Boha, a toho, kterého jsi poslal, Ježíše Krista.“

Oba uvedené výroky pochází od Ježíše. Můžete si je přečíst v kterékoliv Bibli.

Filip84

Ano

Kdo by chtěl život věčný? To jsou jenom nekonečné řeči.

Víra není racionální, je produktem emocí, strachu, nebo adekvace mezi (subjektivním) intellektem jedincem a tím, co on (subjektivně) vnímá (adaequatio intellectus & rei). Podrobovat víru argumentačnímu přetřesu tedy postrádá immanentní sensus.

Bůh je doměnka.

Morální zákon je subjektivní.

Božská vůle neexistuje.

Spása je domněnka.

Vztah s bohem neexistuje.

Roman71

Filipe, nebudu Ti to vyvracet. Je to přecejen Tvůj subjektivní pohled a já ho respektuji.
Jen by mě zajímalo, jestli Tě k tomuto názoru někdo vedl, nebo jsi k němu nějakým způsobem dospěl sám? Podobné názory má totiž spousta lidí, ale důvody se značně liší. Tak se ptám na ten Tvůj.

Ps: Jestli je to moc osobní dotaz, doufám, že se na mne nebudeš zlobit.