Alesh

Je Ježíš Kristus Bůh?

Moje znalosti křesťanství jsou elementární, vím akorát, že Bůh je trojjediný, Ježíš se narodil na Vánoce, byl to syn Boží (tedy ne Bůh). Ve 33 ho na Velikonoce ukřižovali a pak vstal z mrtvých a šel do nebe. Bůh je otec, syn a duch svatý = zmiňovaná trojjedinost, čili z toho mi vyplývá, že je Bohem. A jako dítě nebyl? Nebo už byl? Nebo je jen jeho 1/3 od narození doteď? Mám v tom trochu nejasno, jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
Roman71

Odpověď je velmi jednoduchá.
Bůh je Otec Ježíše, což logicky znamená, že Ježíš Kristus je Boží syn. Existoval jako Bohem úplně první stvořený (arch)anděl v duchovní říši dlouho před svým příchodem na zem, a tady na zemi byl se svým Otcem v nebi v kontaktu. Z toho logicky vyplývá, že Bůh a Ježíš není tatáž osoba.
Svatý duch není duchovní osoba, ale síla, kterou Bůh i jeho Syn Ježíš používá, i v současnosti k působení na své služebníky. V Bibli není ani zmínka o tom, že by Bůh byla jakási „trojice“. Už izraelité věděli, že jejich Bůh je jen jeden a příchod Božího Syna měli čekat.

Další odpovědi
aliendrone

Myslím, že „Ježíš Kristus Bůh“ je především troll (a možná první L bych měl nahradit písmenem T). ;) :D :D
Jinak ale nicejské vyznání víry (uznává většina křesťanských církví včetně pravoslavné) pokud vím odmítlo arianismus a formulovalo „trojjedinost Boží osoby“, tedy Bůh-otec, Bůh-syn a Duch svatý jsou dohromady JEDEN a tentýž Bůh. Na matematické nesrovnalosti nehleď, jde o VÍRU, tam argumentace NEPLATÍ. Ergo Ježíš byl od narození „bohem“, stejně jako jeho otec (protože jsou prý jedné podstaty).

Přirozeně Roman71 to vidí jinak (Svědek Jehovův) a třeba samopalláhové se křesťanům díky jejich „matematice“ chechtají, no. :)

Disraeli

Zdejší uživatel Ježíš a Bůh jsou skutečně jedna a táž bytost. ;)

V Křesťanství se to bere různě (záleží na odnoži – nebo odnoŠi – boha, vůbec nevím), ale převládá názor, že Ježíš a Bůh je ta samá bytost. On je zároveň syn i jeho zosobnění. Navíc katolící (i další) se navzdory monoteismu velice přiklání k polyteismu. :D Z Boha jsou najednou tři (a víc), pak tu máma anděly, archanděly a božské bytosti, proroky a svaté a ke každému z nichse můžeš modlit (a každá je třeba patron něčeho… přesně jako v polyteismu).
Každopádně, pokud žena neví kdo je otcem, tak často říká, že dítě žádného nemá… jak říká Sokrates, když běží křovím, tak neví, který trn to byl. Lupa, jako matak Romula a Rema, „vlčice“.

Židé i Muslimové na svého spasitele teprv čekají (židé na mesiáše, muslimové na mahdího). Křesťané vnímají Ježíše jako toho spasitele a to je to hlavní, co tyto tři odlišuje. Historicky byl Ježíš všakpodle mě „jen“ prorok, nepopírám, že to duchovno (nadpřitrozeno a zázraky) a podobně neexistovaly/ne­byly, ale spíš jde o to, že si to duchovno vykládal po svém. Každé náboženství mělo nějaké proroky, kněze s magickými schopnostmi, věštce, spicální vykladače a podobně… Osobně bych řekl, že všichni vykládají velice podobné věci, jen v trochu rozdílném podání – podle způsob jakým to vidí. Řekl bych, že všichni byli velice stejní a měli rozvinuté duchovní schopnosti.
Třeba ani Ježíš nebyl ten mesiáš/spasitel a až nějaký takový příjde, tak bude pro všechny stejný (židy, křesťany i muslimy… a třeba se nebude hlásit ani k jedněm z nich :D ).

_Bůh_

Ježíš se na Vánoce nenarodil, narodil se nějak v létě. Předpokládá se, že se ani nenarodil v roce 1, ale spíš tak okolo roku 4 před n.l. Ani se nejmenoval Ježíš/Jesus, ale Yeshua, akorát autoři Bible to z hebrejského textu do Bible zpatlali. Něco jako když prarodiče jsou Huttler ale vnuk je Hitler, protože to na úřadě zvořou.
Na Vánoce se to hodilo jen z toho důvodu že to falíruje se zimním slunovratem a svátky Saturnálií. Takže to mohli slavit i Římani a pohani. Vánoční stromeček taky není křesťanský, ale pohanský výmysl.

EKSOT123

Tato křesťanská víra je těžko přijatelná pro Židy, muslimy a mnoho jiných. I sám Ježíš byl kvůli tomu pronásledován a umučen.
Ano. Viz odp. Roman71. Ale na rozdíl od svědků většina křesťanů uznává tři božské osoby v jedné. A rozdíl je také v tom, že křesťané neberou Ježíše jako stvořeného archanděla, ale jako odvěkou osobu Boží trojice. Dnes už není pro vědu takový problém připustit existenci mimo čas, Ježíš v bibli odpovídá farizeům: dříve než byl Abrahám, já jsem. Tajemství Boží Trojice se snažilo proniknout mnoho lidí, některým světcům se podle jejich sdělení dostalo částečného náhledu, ale zřejmě je to těžko slovy sdělitelné, nebo to ani nechtěli sdělit. V bibli se najde k tomuto tajemství jen několik málo střípků, jako např. k seslání Ducha Svatého, který mohl být křesťanům dán až po odchodu Ježíše.

Klarqqq._

Ano i ne to pravě záleží jestli uvěříš tomu co se píše (např: ježíš proměnil vodu ve víno) vše je to o víře, jestli věříš tak je to pro tebe za ano pokud si myslíš že to jsou kecy tak ne

Roman71

Vysvětlení kdo je Bůh, Ježíš a co je svatý duch, čerpám přímo z Bible. Tím se vysvětlení podstatně liší od toho, jak Boha a jeho Syna vnímají církve, které vzaly za své katechezi a takzvané nicejské vyznání víry.
Mimochodem, i mezi věřícími z jiných církví jsou lidé, kterým pojem „trojice“ silně nesedí jak se „starým“ zákonem (hebrejsko-aramejská písma), tak s „novým“ zákonem (křesťanská řecká písma). Že je „trojice“ pro mnohé z nich nevysvětlitelnou záhadou je celkem logické, protože vysvětlení byste v Bibli hledali marně.
Starozákonní „Slyš Izraeli! Váš Bůh je jeden..“ jasně vysvětluje, že se jedná o jednu osobu, nikoliv tři v jedné. Ježíš nejen svým učedníkům častokrát vysvětloval svůj vztah k nebeskému Otci, že to bylo všem nad slunce jasné (viz například Janovo evangelium). Když se svých učedníků jednou ptal: „Kdo si myslíte, že jsem?“, dostal od jednoho jasnou odpověď: „Ty jsi Syn živého Boha“. Ježíš mu na to tehdy odpověděl, že mu to bylo zjeveno (objasněno) svatým duchem. Ani Ježíšův výrok: „Kdo viděl mne, viděl i mého Otce“ není dokladem, že by Ježíš a jeho Otec byla jedna a tatáž osoba.
Když se vrátím do dob Mojžíše, který na hoře v pustině byl skrytý za skálou a viděl jen záři Boží přítomnosti, aby nepřišel o život, Ježíše denně viděli nejen jeho učedníci, tváří v tvář a všichni zůstali naživu.. zvláštní kontrast, že?

No, a když pak přišlo Ježíšem předpovězené velké odpadnutí od čistého uctívání, není divu, že do křesťanství jako plevel prorostly i nauky, které mají silné kořeny v náboženství, která s křesťanstvím nemají nic společného.. triády, modlářství, oslavy bohyně plodnosti, zimního slunovratu, atd.

Disraeli

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=k6v7i_Q7FPI