annas

Kdo byli svatý Fabián a Šebestián? Čím se proslavili?

Na svatého Šebestiána se musí někdo utopit, nebo zmrznout.
Platí pranostika?

Nejlepší odpověď
vagra

Oba se proslavili tím,že mnoho lidí obrátili na křesťanskou víru.Oba zemřeli mučednickou smrtí.
sv.Šebestián
mučedník
narozen: ve 3. století v Miláně, Itálie
zemřel: 20. ledna 288 v Římě, Itálie
patron umírajících, železářů, hrnčířů, slévačů cínu, zahradníků, koželuhů, vojáků, válečných invalidů; ochránce studní, proti moru, proti nemocem dobytka
Svatý Šebestián je znázorňován jako mladík připoutaný ke kůlu, sloupu nebo stromu a probodán šípy. Svatý Šebestián patří mezi jednoho z nejvíce uctívaných světců v církvi a jeho svátek slavíme spolu se svátkem sv. Fabiána 20. ledna.
sv.Fabián
biskup, mučedník zemřel: 20 ledna 250
svatý Fabián patří mezi nejvýznamnější papeže v raných dějinách církve. Fabián řídil církev po 14 let a byl umučen za císaře saře Decia, byl patrně sťat. Je pohřben v Callixtových katakombách. Jeho hrob z řeckým nápisem „Fabián, biskup a mučedník“ nalezl archeolog Rosi v roce 1850.
Ve Slezsku to na utopení, ani na umrznutí prozatím nevypadá.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:1lxkQJfx9ec­J:hrusovansko­.webnode.cz/new­s/leden/+Pro%C4%­8D+jsou+spolu+%C5%A0E­besti%C3%A1n+a+­Fabi%C3%A1n&cd­=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
hanulka11

Svatý Šebestián (Sebastiano, Sébastien) se narodil ve třetím století v Miláně. Přesnější údaj o jeho narození není znám. Narodil se v patricijské rodině. Podle legend již od dětství cítil touhu pomáhat křesťanům.
V dospělosti vstoupil do armády. Později se za vlády císaře Dikleciána (284–305) stává člen císařské gardy – pretoriánů. Tohoto postavení využívá svatý Šebestián k pomoci křesťanům a také k tomu, že mnoho lidí obrátil na křesťanskou víru.
Nakonec se císař dozvídá o Šebestiánově víře a bere to jako zradu. Šebestián je odsouzen k smrti. Má být prostřílen šípy. Po vykonání exekuce se lučištníci domnívají, že je mrtev a odchází. Šebestiánovo tělo se rozhodne pohřbít odvážná křesťanka sv.Irena. Zjišťuje však, že Šebestián není mrtev. Vezme ho tedy k sobě a Šebestián se s její pomocí uzdravuje.
Přátele mu radí, aby opustil Řím a uprchl na venkov. Šebestián se ale rozhodne jít k císaři, aby ho přesvědčil svou záchranou o moci Boha křesťanů, a aby i císaře obrátil na víru. Místo obrácení ale císař nechává svatého Šebestiána utlouct kyji a jeho mrtvé tělo nechá vhodit do stoky, aby ho křesťané nenašli. Svatý Šebestián bývá někdy také označován jako světec „dvakrát umučený

http://velkenem­cice.farnost.cz/in­dex.php?id=27,3­34,0,0,1,0

Svatý Fabián, latinsky Fabianus († 20. ledna 250), byl 20. římským biskupem (papežem), jehož pontifikát se datuje do let 236 – 250. Po smrti papeže Antera se konala volba nového biskupa římského. Fabián k ní přišel jako jeden z řady prostých křesťanů, který neměl žádné ambice ani šanci být zvolen. Podle legendy v průběhu volby vletěla do sálu holubice a usadila se na Fabiánově rameni. To bylo všeobecně přijato jako boží pokyn a Fabián byl neprodleně zvolen papežem. Ukázalo se, že tato volba .......

Tak u nás se pranostika vyplnila, mrzne a je bílo

Zdroj: http://www.osob­nosti.cz/sv-fabian.php